Skip links

Spor Yaralanmaları

Spor ve rekreasyonel aktivitelerde oluşabilecek yaralanmaların önüne geçebilmek ve yaralanmanın meydana geldiği andan tamamen iyileşme sağlanana kadar gerçekleştirilen tedavi bir ekip işidir. Doktor, fizyoterapist ve sağlık antrenörlerinin içinde olduğu bu ekip sporcuyu doğru biçimde değerlendirerek spor yaralanmaları öncesi için koruma, yaralanma sonrası için tedavi planı belirler.

Tedavi Prensipleri

Tedavi planın bazı prensipleri şunlardır:

 • Her sporcu tek bir birey olarak düşünülmelidir. Her tedavi planı sporcuya özgüdür.
 • Tedavide amaçlanan, yaralanan sporcuya en kısa sürede normal fonksiyonu kazandırmak ve daha ileride tekrarlama ihtimali olan yaralanmaların önüne geçmektir.
 • Her dokunun yapısına göre özel tedavi metodu uygulanmalıdır.
 • Sporcunun genel sağlık seviyesi en yüksek düzeyde sağlanmalıdır.

Yaralanma Tipleri

 • Yumuşak doku yaralanmaları
 • Kas, tendon, ligament, bursa, synovial doku yaralanmaları (Bağ zedelenmeleri, kasık zorlanması, diz kıkırdak zedelenmeleri, kas lifi yırtığı, aşil tendiniti, aşil kopması, burkulmalar, kas ezilmesi, egzersiz sonrası kas sertliği ve ağrı)
 • Kemik doku yaralanmaları (Kırıklar)
 • Eklem yaralanmaları (Çıkıklar)
 • Damar yaralanmaları
 • Sinir yaralanmaları
 • Cilt yaralanmaları (Su toplaması, sıyrıklar, kesikler)
İletişim Formu
Mesaj Gönderin
Spor Yaralanmaları

Sık Görülen Yaralanmalar

Sporcunun özelleştiği alana göre yaralanmaları da özelleşebilir. Örneğin tenis sporu yapanlarda karpal tünel sendromu, lateral epikondilit (tenisçi dirseği), impingement sendromu (omuz sıkışma sendromu) daha sık görülebilir. Futbol oynayanlarda ise menisküs yaralanmaları, aşil tendon rüptürleri, ön çapraz bağ yaralanmaları daha sık görülebilir. Temas sporlarında alışılmadık ve ani şiddete bağlı olarak sinir sıkışabilir. Genel olarak ise her sporda görülebilecek yaralanmalar burkulma, zorlanma ve kırık gibi durumlardır.

İletişim

Tedavi

Spor yaralanmaları tedavisindeki amaçlar; bozuklukları önlemek, fonksiyonu arttırmak, riskleri minimuma indirmek, sağlık kalitesini yükseltmek ve fiziksel uygunluğu arttırmaktır.

İlk Yardım

Spor yaralanmalarında olay yerinde yapılan ilk işlemdir. İlk yardım genellikle çevredekiler tarafından yapılır. Yaralanan bir sporcuya bilinçli ve dikkatli yaklaşmak gerekir. Aksi takdirde istenmeyen daha kötü sonuçlar gelişebilir. Yaralanma olan bölgede ağrı, şişlik, hareket kısıtlılığı, sıyrık, ekimoz (kan oturması) gibi bulgular görülebilir. İlk yardımdan sonra yaralanan sporcu, uygun uzman tarafından muayene ve tetkik edilmelidir. Kesin tanı için görüntüleme işlemleri kullanılır. Kırık ve çıkıklar için direkt grafi veya bilgisayarlı tomografi tetkiki, yumuşak doku yaralanmaları için manyetik rezonans veya ultrason tetkiki istenebilir.

Kesin Tedavi

Kesin tedavi metotları pasif ve aktif olmak üzere iki başlıkta incelenir. Pasif tedavide immobilizasyon yöntemleri, istirahat, fiziksel ve kimyasal ajanların uygulanması vardır. İmmobilizasyon, bir bölgenin sabit hale getirilmesidir. Atel, alçı ve diğer yardımcı malzemelerle yaralanan bölgenin dinlendirilmesi amaçlanır. Aktif tedavide ise egzersiz teknikleri ve rehabilitasyon yöntemleri yer alır.

Rehabilitasyon

Tedavide spora ve sporcuya özel değerlendirme mutlaka yapılmalıdır. Fizik yapısı değerlendirilirken postür analizi, esneklik testleri, eklem hareket genişliğinin belirlenmesi, antropometrik ölçümler ve vücut kompozisyonun belirlenmesi prensiplerine göre tedavi planı oluşturulur.

Kişiye özgün planlanan aktif rehabilitasyon protokolleri, sporcunun sakatlık durumundan kurtulmasını ve mümkün olan en kısa sürede aktif spor yaşamına dönmesini amaçlar. Bilimsel esaslara göre bir rehabilitasyon protokolünde yaralanmanın yeri ve cinsi, spor branşının niteliği, sporcunun yaşı, cinsi, performans düzeyi ve yaralanmadan sonra ortaya çıkabilecek fiziksel ve moral kayıplarını dikkatle ele almak gerekir.

Spora Dönüş

Sporcunun tedavi sonrası fonksiyonel kapasitesinin test edilmesi ve spora dönüşünün hazırlığı da önemlidir. Yaralanma sonrası sporcunun hazır olmaması ve erken dönemde spora dönmesi büyük tehlike arz ederek istenmeyen sonuçlara sebep olabilir. Örneğin dirsek yaralanmalarında dirseği içeren tüm hareketler ağrı olmadan yapıldığında tekrar spor ve aktivite yapılabilir. Menisküs yaralanmalarında dizde boşalma hissi, ağrı, şişlik varsa spora dönmeden önce mutlaka tekrar değerlendirilmelidir.

Randevu Oluştur

Uzman sağlık personelimiz en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir.

Ayrıca bizi arayabilir veya WhatsApp üzerinden yazabilirsiniz.

0 536 451 16 69
WhatsApp WhatsApp
Hemen Ara