Skip links

Schroth

Skolyozda Üç Boyutlu Tedavi Yöntemi- Schroth

Schroth egzersizleri dünyada fizyoterapistler tarafından en yaygın olarak kullanılan skolyoza özel egzersizlerdir. Skolyoza özel üç boyutlu egzersiz yöntemi olan Schroth tedavisi 1900’lü yılların başında Almanya’da Katharina Schroth tarafından geliştirilmiştir. Günümüze kadar yöntem Schroth’un kızı Christa Lehnert-Schroth ve torunu Hans R. Weiss tarafından güncellenerek geliştirilmiştir. Tüm dünyada fizyoterapistler tarafından skolyoz tedavisinde yaygın olarak kullanılan bir tedavi yöntemidir. Güncel literatür Schroth yönteminin adolesan idiopatik skolyozda Cobb açısını azaltmada ve yaşam kalitesini geliştirmede seviye II düzeyinde bilimsel kanıt olduğunu ortaya koymuştur.

Üç boyutlu Schroth skolyoz rehabilitasyonu, düzeltme paternleriyle kombine bireysel egzersiz programlarından oluşur. Temelini, sensorimotor ve kinestetik prensipler oluşturmaktadır. Hedefleri;

  1. Asimetrik postürün düzeltilmesinin fasilitasyonu,
  2. Hastanın günlük yaşam aktivitelerinde de doğru postürü sürdürmesini sağlamaktır.

Adölesan İdiopatik Skolyoz tedavisi için geliştirilmiş olup, diğer skolyoz çeşitleri ve kifoz gibi omurga problemleri için de uygulanabilmektedir. Her yaş grubunda uygulanabilen metodun temel prensibi, nötral pozisyona getirilmiş pelvis üzerinde omurganın her 3 düzlemde, düzeltilmiş pozisyonda hizalanmasını sağlamaktır.

İletişim Formu
Mesaj Gönderin
Schroth

3boyutlu düzeltilmiş ve hizalanmış omurgada, asimetrik rotasyonel solunum ve elongasyon (omurganın uzatılmış pozisyonu, detorsiyon) ile omurganın yana açılaşmaları ve rotasyonel bozulmaların düzeltilmesi hedeflenir. Bunların sağlanması için uygun mobilizasyon teknikleri, fleksibilite çalışmaları, kas germeleri ve kas aktivasyonlarından yararlanılır.

İletişim

Tedavi programı proprioseptif ve eksteroseptif uyarıların yardımı ile skolyotik postürün düzeltilmesini içermektedir. Hastaların eğri paternlerine göre fizyoterapist eşliğinde grup ya da bireysel egzersiz programları uygulanır). Doğru postürün sürdürülmesi ve geliştirilmesi için omurganın elongasyonunu da içeren asimetrik ayakta durma egzersizleri uygulanır.

 

Fizyoterapinin temel amacı postüral düzeltmeyi gövde kaslarıyla, dinamik pasif kuvvetlerle (fizyoterapistin el yardımı ya da dinamik sistemler) ve statik kuvvetlerle (pirinç torbaları kullanarak pasif düzeltme sağlanması) sürdürebilmesini sağlamaktır. Bu amaçla fizyoterapist, hastayı eğitmek için farklı yöntemler uygulayabilir. Hastaya küçük düzeltmeleri nasıl gerçekleştireceği ve bunu farklı postürlerde nasıl koruyacağı veya denge reaksiyon kuvvetinden nasıl yararlanacağı öğretilir.

 

Unutulmamlıdır ki her bir omurga eğriliği  farklı sınıflandırılmaktadır. Skolyozda tedavi programı kesinlikle kişi özel olarak tasarlanmalıdır. Çünkü, Omurgada üç boyutlu düzeltme için gövde kaslarının etkisinden bir bütün olarak yararlanılmalıdır. Bu anatomik düzeye sahip kişiler tarafından, Fizyoterapist eşliğinde yapılması gerekmektedir.

Randevu Oluştur

Uzman sağlık personelimiz en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir.

Ayrıca bizi arayabilir veya WhatsApp üzerinden yazabilirsiniz.

0 536 451 16 69
WhatsApp WhatsApp
Hemen Ara