Skip links

Sakal ve Bıyık Ekimi

Bıyık ekimi estetik açıdan bıyıkların şeklinden ve yoğunluğundan memnun olmayan hastaların tercih ettiği cerrahi bir operasyon seçeneğidir. En sık kullanılan ekim tekniği FUE olarak bilinen foliküler ünite ekstraksiyonudur.

Bıyık Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç ve sakal ekiminde olduğu gibi bıyık ekiminde de ekim için alınacak greftler saçlı deriden ve ense bölgesinden alınır. Ense bölgesi lokal anestezi tekniği ile uyuşturularak bıyık için alınan greftler (kıl kökleri) toplanır ve kökler ayrılarak ekim için hazır hale getirilip dizilir. (Acısız anestezi yöntemimiz hakkında daha fazla bilgi almak için İğnesiz Anestezi ile Saç Ekimi yazımızı okuyabilirsiniz.) Sonrasında uyuşturulan bıyık bölgesine kanallar açılarak alınan greftler ekilir. Bıyık bölgesinde seyreklik, bölgesel kıl çıkmama ve hiç kıl çıkmaması durumlarıyla karşılaşan tüm hastalar bıyık ekimi seçeneğini değerlendirebilir. Bıyık ekimi ile kişi istediği bıyık yoğunluğuna ve görünümüne kavuşabilir.

Bıyık Ekimi Ne Zaman Yapılabilir?

Bıyık bölgesindeki kıllar 14-15 yaşında cansız ve ince telli olarak çıkmaya başlar. Kişi 18 yaşına geldiğinde süreç henüz tamamlanmamış olsa da o yaşlarda bıyıklar belirginleşmeye başlar. Saç ve bıyık bölgesinde çıkan kılları daha erken çıkarmak ve daha gür olmasını sağlamak için süreç tamamlanıncaya kadar dışarıdan yapılan alternatif yöntemlerin herhangi bir katkısı yoktur. Çünkü bu kılların oluşumu testosteron hormonuyla ilgilidir. Süreç 20’li yaşlarda tamamlanmış olur.

Bazı durumlarda cansız ve yoğun olmayan tüylenme şeklinde kalabilirken bazen de bölgesel yokluklar görülebilir. Tüm bu sorunlar da bıyık ekimi ile ortadan kaldırılabilir. Ancak yara ve yanık gibi sonradan oluşan yokluklarda ekim yapılabilmesi için iyileşmenin tamamlanması beklenmelidir. Tüm bu süreç göz önüne alındığında bıyık ekimi için en ideal yaş 22 ve sonrasıdır.

İletişim Formu
Mesaj Gönderin

Bıyık Ekimi Sonrası Süreç

Ekim işlemi cerrahi bir operasyon olduğu için enfeksiyon riskine karşı korunmalıdır. İşlemin ardından ilk pansuman ekim uzmanları tarafından yapılır ve greftlerin alındığı bölge kapatılır. Ekim yapılan bıyık bölgesi ise açıkta bırakılmalı ve su ile temasından kaçınılmalıdır. Ertesi gün pansuman için gelinir, donör bölgesi açılır, yıkama ve bakım prosedürü hastaya anlatılır. Ekim sonrası uzman tarafından verilen talimatlar eksiksiz olarak yerine getirilmelidir.

İletişim

Ekim esnasında lokal anestezi ile uyuşturma işlemi yapılacağı için hasta ağrı veya acı hissetmez. Ekim sonrasında da genellikle ağrı durumu ile karşılaşılmaz. Ekimin yapıldığı alan kadar donör bölgesinden alım yapılması da sürecin önemli bir parçasıdır. Uzman eller tarafından ve uygun koşullarda yapılan bıyık ekimi sonrasında donör bölgede hasarlanma meydana gelmez.

Ekim yapılan bıyık bölgesinde ve greftlerin alındığı ense bölgesinde köklerin alınması esnasında ve kanal açılırken ciltte küçük yaralanmalar meydana gelir. Bu sebeple ekim sonrası bu bölgelere el ile temas etmek doğru değildir. Ellerimizde bulunan mikropların operasyon yapılan bölgelere taşınması durumunda enfeksiyon kaçınılmazdır.

Ekim yapılmadan önce varsa bıyık bölgesi tıraş edilir. Ekimden sonra tıraş edilen kıllar uzamaya başlayacaktır, ancak ekim bölgesi yaklaşık olarak 7-10 gün süreçle hassas olacağı için tıraş olmaktan uzak durulmalıdır.

Bıyık ekimi sonrası hastaya göre değişmekle birlikte 1 günlük istirahat yeterlidir.

Ense bölgesinden alınıp bıyık bölgesine ekilen kıl kökleri 10-15 gün sonra dökülmeye başlar. Bu durum sizi endişelendirmemelidir. Normal ve olması gereken bir süreçtir.

Ekilen saç kökleri ortalama 3-4 ay içerisinde uzamaya başlar.

Ekim yapılan bıyık bölgesine sert davranılmamalı ovalama ve bastırma gibi hareketlerden kaçınılmalıdır.

Yaklaşık 10-15 gün içerisinde ekim yapılan bıyık bölgesinde görünüm normale dönecek, kızarıklıklar kendiliğinden geçecektir. Bıyıkların tam anlamıyla istenilen görüntüye ulaşması yaklaşık 1 yıl gibi bir süreçte tamamlanır.

Bıyık ekim sonrası uygulanması gereken her şey uzman kişi tarafından size anlatılacak ve bu süreci en konforlu şekilde geçirebilmeniz için size yardımcı olacaktır.

Randevu Oluştur

Uzman sağlık personelimiz en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir.

Ayrıca bizi arayabilir veya WhatsApp üzerinden yazabilirsiniz.

0 536 451 16 69
WhatsApp WhatsApp
Hemen Ara