Skip links

Sağlıklı Beslenme

Beslenme nedir?

Beslenme ,büyüme, yaşamın sürüdürülmesi ve sağlığın korunması için besinlerin kullanılmasıdır. İnsanların sağlıklı olarak yaşayabilmesi için her gün 50 besin öğesine ihtiyacı vardır.Bir gıda tek başına, 50 besin öğesinin her birini gerekli düzeyde karşılayamaz.Bazı gıdalarda , bu besin öğelerinde birkaçı birlikte ve yeterli bulunduğu halde, diğer besin öğelerini istenilen miktarda bulunmaz . Ayrıca gıdalara uygulanan hazırlama ve pişirme yöntemleri de , bazı besin öğelerinde önemli oranda kayıplara sebep olabilir.

Sağlıklı Beslenme nedir ve nasıl başarabiliriz?

Sağlıklı beslenme, yeterli ve dengeli bir beslenme ile başarabiliriz. Yeterli ve dengeli beslenmek vücudumuzun büyümesi, yenilenmesi , hayatımızın sürdürülebilmesi için gerekli olan bu besin öğelerinin hepsinden yeterli miktarda almaktır.Bunu başarabilmek ‘Çeşitli Beslenme’ ile olasıdır. ’Çeşitli Beslenme’ demek karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve mineralleri içeren besinlerin , besin gruplarının hepsinden belirlenen yeterli düzeyde , her gün tüketmek ile sağlanabilir. Eğer bunu yapabilirsek vücudun ihtiyacı olan tüm besin öğeleri almış oluruz.

İletişim Formu
Mesaj Gönderin
Sağlıklı Beslenme

Yetersiz Beslenme ve Dengesiz Beslenme nedir?

Besin öğeleri, vücudun ihiyaç duyduğundan az alınırsa, yeterli enerji oluşmadığından ve vücut dokuları yapılamadığı için ‘Yetersiz Beslenme’ oluşur. Tersi olan durumda , bu besin öğelerinden çok fazla alınırsa, fazla alınan bu besin öğeleri, vücutta yağ olarak depolanacağından, sağlığa zarar verir ve ‘Dengesiz Beslenme’ oluşur.

İletişim

Temel besin öğelerimiz nelerdir?

 1. Karbonhidratlar(makarna, ekmek , pirinç …)
 2. Proteinler(et,tavuk,balık,yumurta,süt …)
 3. Yağlar(zeytinyağı, diğer bitkisel sıvı yağlar, tereyağı , margarin …)
 4. Vitaminler(A,D,E,K …)
 5. Mineraller (Kalsiyum , çinko, selenyum …)
 6. Su, olarak gruplandırılır

Probiyotik nedir? İnsan sağlığına faydaları nelerdir?

Probiyotikler, bağırsak sisteminin mikrobiyal florasını değiştirerek insan sağlığı üzerinde faydalı etkiler yapan mikroorganizmalardır. Probiyotiklerin mide bağırsak ortamında zarar görmeden aktif olmaları yüksek asitli ortamda dayanıklı olmalarından kaynaklanmaktadır.Gıdalarla alınan toksik maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasında , kabızlık problemlerinde ,zararlı bakterilerin etkisini azaltması sonucu bağışıklık sistemini güçlendirmede  , florası bozulmuş bağırsakların doğal dengesinin tekrar sağlanmasında , ishal oluşumunun önlenmesinde , osteoporuz oluşumunun engellenmesinde, cilt görünümünün iyileşmesinde , enfeksiyonların azalmasında , laktoz ve proteinin sindirimini kolaylaştırması faydaları arasında yer alır.

Posa ne demektir? Vücut çalışmasındaki görevleri nelerdir?

Posa, bitkisel kaynaklı gıdalarda bulunan karbonhidratların, sindirim sisteminde parçalanmayan kısımlarıdır.Meyveler, sebzeler, tahıllar, kepek ve kurubaklagillerde posa vardır.Çiğ olanlar pişmişlerden, kabuklu olanlar kabuksuzlara göre daha çok diyet posası içermektedir. İki çeşit posa vardır bunlar ;

 1. Suda çözünebilir posa(sebzeler,yulaf, kurubaklagiller, ve meyvelerde bulunur)
 2. Suda çözünemeyen posa(kepek,kepekli ekmek,tam buğday unu,(esmer un), bulgur, rafine edilmemiş pirinçte vardır.)

Bezelye, kurufasülye, barbunya, nohut, mercimek, ve yulaf gibi gıdalar çözünebilir posa yönünden zengindir.Bu sebeple diyabeti olan kişilerin yemekten sonra kan şekerinin çok daha yavaş yükselmesini sağlarlar ve kan yağları yüksek olan kişilerde de kan yağlarının düşürülmesinde yardımcı olurlar.Posalı besinler, çok çiğnemeyi gerektirdiğinden yemek yeme süresini arttırırlar , midedeki sindirimi ve midenin boşalma hızını yavaşlatarak tokluk hissini artırırlar.Ayrıca posa, feçes hacmini artırarak bağırsak hareketlerini ve bağırsaktan geçişi hızlandırır.

Antioksidan besin öğesi nedir? Antioksidan maddeler hangileridir?

Vücudumuzun serbest radikallere karşı , savunma mekanizmaları vardır. Serbest radikalleri uzaklaştırmamızda vücudumuzda üretilen bazı enzimler yardımcı olur.Bu enzimlerin miktarını artırarak, savunma mekanizmasını güçlendirebiliriz. Bu da , yiyeceklerimizin içinde bulunan antioksidan (oksitlemeyi önleyici ); maddeler sayesinde olur. Antioksidanlar hücrelerimizi oksitlenmekten korur. C vitamini , E vitamini , selenyum gibi besin öğeleri örnek olarak verilebilir.

Kolajen nedir ,insan sağlığına faydaları nelerdir?

Hareket sisteminin yapı taşlarını, özellikle kemik, kıkırdak, lif ve eklemleri oluşturan proteindir. Organizmalarımızın birbirine tutunabilmesi, hücrelerin birbirine tutunabilmesi, dokuların bütünlük sağlayabilmesi direnebilmesi, elastik olabilmesi yani doku esnekliğinin saglanabilmesi kolajen sayesinde oluyor.Son zamanlarda konuşulan besin desteklerinden biridir. İnsan vücuduna faydaları sıralamak istersek:

 1. Cilt bütünlüğünün korunması
 2. Saç, tırnak bütünlüğünün korunması
 3. Eklem romatizması
 4. Eklem kıkırdaklarının erimesinde mücadele söz konusu olduğunda
 5. Kemik erimesi ile mücadele edilmesi şeklinde olur.

Kafeinli içeceklerin vücudumuza ne gibi etkileri vardır?

Kakao, kahve tanelerinde, çayda kafein vardır. Kafein idrar söktürücü, kas ve sinirler uyarıcı mide salgısını uyarıcı etkinin yanında bazal metabolizma hızını arttırırlar . Bu etkisinden dolayı zayıflama diyetlerinde kullanılabilir. Ayrıca çay ve kahvede potasyum içeriği sebebiyle ishal sonrası su kaybının yerine getirilmesinde etkilidirler. Bir kişinin 8 mg/kg başına kafein alımı bazal metabolizma hızını %16 arttırdığı saptanmıştır.Türüne göre değişmekle birlikte ortalama bir bardak kahve 85 mg , bir bardak çayda 60 mg kafein bulunur.

Çok düşük enerjili diyetler yapmak doğru mu?

Uygulanacak olan diyet çok düşük enerjili olması doğru değildir.Özellikle bazal metabolizmanın altına düşürülmemeli ve hızlı ağırlık kaybına yol açılmamalıdır.Vücutta hızlı sıvı , yağ ve kas kaybı olsun istemeyiz . Hızlı verilen kilo , hızla geri almaya ve kilo artışına neden olur. Çok düşük enerjili diyetler, kusma, safra ve böbrek taşı, kalp ritim bozukluğu , hipotansiyon , adet düzensizliği , cilt kuruluğu ,saç dökülmesi ,soğuğa karşı hassasiyet idrarla protein kaybı mineral ve elektrolit bozukluğu, baş ağrısı , konstipasyon, konsantrasyon bozukluğu, sinirlilik ve bazal metabolizma hızının azalmasına neden olur.

Sarımsağın vücudumuza yararları nelerdir? İçinde neler bulunur?

Baş ağrısı , halsizlik epilepsi ,arter temizlemesi yanında hipertansiyon, hiperkolesterolomi , ateroskleroz , dolaşımın düzenlenmesi ve kanın sulandırılması gibi pek çok durumda tüketilmesini öneriyoruz. Orta boy bir diş sarımsak ; 0,2 g protein , 0,01 g yağ , 0,001 mg karbonhidrat, 0,05 g posa bunun yanında az da olsa C Vitamin , bazı B grubu vitaminleri ve A vitamini içerir. Ayrıca mineral olarak potasyum, kalsiyum, sodyum, demir çinko içerir. Toprağı mineral yönünden fazla olan bölgelerde yetiştirilen sarımsak ; selenyum ve germanyum içeriği yönünden iyi bir kaynaktır.

Maydanoz, semizotu ve yoğurt beraber tüketildiğinde ne gibi fayda sağlar?

Maydanoz ve semizotu c vitamini yönünden zengindir.Yoğurtla beraber tüketildiklerinde yoğurttaki kalsiyumun emilimi artar aynı zamanda selülitlerin düzelmesine yardımcı olur.

Chia mı keten tohumu mu?

İkisindede neredeyse %60dan fazla %80 e yakın oranda yağ vardır.Yaklaşık bunların %40-50si omega-3 yağlarıdır. Bu sebeple bitkisel omega -3 kaynağı olarak ikiside iyi besinlerdir. İkisi karşılaştırıldığı zaman Chia daha lezzetli olup daha kolay tüketilebiliyor.Yoğurtla sütle diğer gıdalarla kolayca kullanılıyor.Meyve ezmeleri ile daha kolay tüketiliyor.Keten tohumu ise daha sert bir yiyecektir. Chia pahalı keten tohumu ucuzdur.Keten tohumu bitkisel östrojen olan lignan yönünden çok zengindir.Bu yüzden menopozda döneminde ki kadınlara, kemik bütünlüğünü korumak, meme kanserinden korumak için de keten tohumu kullanılmalıdır.Yani ilk tercihimiz keten tohumu daha sonra chia olmalıdır.

Fındık mı , badem mi?

Bakıldığında ikisi de sağlıklıdır .Besinsel açıdan birbirlerine yakındır.Fakat 40 yaşın üstünde bir kadınsanız içerdiği kalsiyum açısından veya kilo vermek istiyorsanız daha az kalori içermesi ve daha fazla posa içermesi sebebiyle ilk önce bademi tercih edebiliriz ama e vitamini kazanmak ve gama tokoferol içeriğinden dolayı kanserden korunmak ise önceliğimiz, tercihimiz fındık olsun.

Sıvı yağ mı katı yağ mı daha kalorilidir?

Tereyağını sıvı yağlara göre kalorisi daha azdır. Çünkü tereyağının yağ içeriği %85-90 dır. Sıvı yağlar ise %100 yağ içerir. Almamız gereken total kalorinin %20nin altına inmeden %30un üstüne çıkmadan yağlardan tüketebiliriz.

Bal mı şeker mi tatlı? Hangisi daha fazla kilo aldırır?

Bal şekerden daha tatlıdır. Konuyu kilo aldırma yönünden ele alırsak şeker daha fazla kilo aldırır. Çünkü balın %80 i şeker , %20 si sudur. Ama şeker %100 de %100 şekerdir. Örneğin 50 gram şeker 200 kalori yaparken 100 gram bal yaklaşık 150 kalori civarıdır. Ama tabiki fazlasından uzak durmalıyız. Eğer biz bir gıdayı tatlandırmak istiyorsak ve o tatlandırma esnasında daha çok antioksidan ,vitamin , mineral yani işlevsel gıda kazanmak istiyorsak kesinlikle balı tercih etmeliyiz.

Limonlu su tansiyonu düşürür mü?

Düşürür , ama tansiyonumuz çok yüksek olduğunda işe yaramasını beklemek pek doğru olmaz. Limonlu suyun dışında domates suyu, nar suyu, pancar suyu da tansiyonumuzu düşürmede fayda sağlar.

Beyaz şeker mi esmer şeker mi tercih etmeliyiz?

Esmer şekerin beyaz şekere göre daha sağlıklı veya güvenli olduğunu düşünüyoruz ama yanılıyoruz.İkisininde kalorisi aynı ve vücudumuza zarar verme oranları eşit . Aradaki fark esmer şekerin beyaz şekerden daha az işlenmiş olmasıdır.Bu yüzdende çaya, kahveye esmer şeker attığımızda beyaz şeker gibi hemen erimez.Daha çok karıştırmamız lazım.Önemli bir hatamızda şu fruktoz yani mısır nişastasından yapılan fruktoz sağlığa zararlıdır. Bunun dışındaki şekerlerde sağlıklı değildir.Şekerin her türlüsü zararlıdır.

Kabak çekirdeği mi ay çekirdeği mi tercihimiz hangisi olmalı?

Kabak çekirdeği tabiki öncelik vermeliyiz .Ama E vitamini olarak bakarsak tercihimiz ay çekirdeği olmalıdır.1/4 fincan ay çekirdeği içi bizim E vitamini ihtiyacımızın yarısını karşılamaktadır.Ama içinde arjinin , triptofan , çinko yönünden baktığımızda seçimimiz kabak çekirdeği olmalıdır. Bu yüzden ikisi arasında bir seçim yapacağımız zaman ilk seçeneğimiz kabak çekirdeği olsun . Hatta tüketirken kabuğu ile beraber tüketmeye çalışalım. Bunun sebebi kabuğunun demirden ve posadan zengin olmasıdır. Demir eksikliği ve kabızlık için yarar sağlar.

Tarçın hangi özelliklere sahiptir?

Son yılların en çok tüketilen baharatlarından biridir.Tok tutucu ve kan şekeri dengeleme özelliğine sahiptir.Fakat kan şekerini dengeleyebilmesi için çok yüksek miktarlarda 1000-2000 mg civarında tarçın tüketimi gereklidir.Fakat dikkat edilmesi lazım. Çünkü içinde kumarin diye bir madde vardır.Bu madde kanı incelten kanamaya yol açan bir maddedir.Çin tarçını maliyeti ucuz olduğundan dolayı daha çok kullanılıyor.Eğer yemeğe tat versin diye istiyorsak Çin Tarçınını kullanabiliriz. Ama kan şekerinizi düzenlemek için (yüksek dozda kullanıcaksak) kullanıcaksak Seylan tarçınını tercih etmeliyiz.

Makarna kilo aldırır mı?

Aldırmaz ama ilave yağ, krema gibi kalori kaynağı katmazsak ve kontrollü yenirse kilo aldırmaz. Kepekli tercih etmeliyiz .Çok pişirmemeliyiz. Sebzeli, kıymalı, yoğurtlu yada peynirli olarak tüketmeliyiz.

Kalsiyum kazanmak için süt mü içmeliyiz?

Böyle bir zorunluluk yoktur. Çünkü sütü süt olarak içtiğimizde içinde ki fosfor nedeniyle kalsiyumun emilimi azalır. Amacımız kalsiyum kazanmak ise yeşil yapraklı sebzeler , badem , siyah erik ,
pazı ,roka ,lahana tercih edebiliriz.

Sakatatlar neden faydalıdır?

Sakatatların sağlıklı besinler olduğunu biliyoruz. Ama hergün sakatat yemememiz mümkün değildir.Yalnızca kolajen , eklem faydaları ,kıkırdak faydalarının yanında çok iyi bir mineral kaynağıdır. İçerisinde Manganez, bakır, kalsiyum, magnezyum, çinko hepsi fazla miktarda bulunur.Özellikle mitokondri sağlığı için gerekli olan koenzim Q10 , alfa lipoik asit , karnitin , kreatin yönünden de çok zengindir. Sakatat denildiğinde aklımıza işkembe , kelle paçaya ek karaciğer dalakta gelmelidir.Hatta tüketirken ilk önceliğimiz karaciğer olmalıdır.

Yulaf neden tüketmeliyiz?

İçerisinde ki beta glukan sebebiyle çok önemli bir bağışıklık uyarıcıdır. Bağırsak içerisindeki probiyotik bakteri için çok önemli bi gıdadır. Aynı zamanda yulaf sütü kullanımı da giderek artmaktır. Akşamdan hazırlayabiliceğimiz yulafı süt le veya yoğurtla sabah kahvaltısında rahatça kullanabildiğimiz gibi yulaflı yiyecek ve içecekleride beslenmemizde kullanabiliriz.

Karnabahar mı lahana mı?

İkiside çok faydalı besinlerdir. Lahanayı sadece probiyotik, güçlü bir sülfür kaynağı olarak değil aynı zaman da turşu özelliği nedeniyle bizim için önemlidir.Lahana da mı lahana suyunda mı daha çok vitamin var diye bakıldığında lahana suyunda daha çok olduğu gözlenmiştir. İçinde ki probiyotik bakteriler, B12 vitamini , K Vitamini dahil bir sürü vitamin üretirler.Lahana bu özelliği sebebiyle karnabahar dan bi adım önde olabilir.

Yemek yerken su içmek doğru mu?

Doğru değildir. Suyu mutlaka yemeklerden en az 15-30 dk önce içmek ve yemek sonrasında aynı şekilde 15-30 dk sonra içilmelidir.Aynı zamanda suyu yudum yudum içmek tükrük salgısını arttıracağından amilaz artar ve böylece gıdaların sindirimini kolaylastırır. Hatta ayakta su içmektense mümkünse oturarak su içmeyi tercih etmeliyiz.Çok sıcak ve çok soğuk sular yerine ılık sular tercih etmeliyiz. Tercih edeceğimiz; sert su yani mineral yönünden zengin su olmalıdır.

Dondurulmuş gıdalar taze gıdalar kadar besleyici midir?

Tabi kii. Gıdaların muhafaza edilmesi konusu ele alındığında en güvenli yöntem derin dondurmadır . Bu sayede gıdaların özellikleri ve besin değerlerinde kayıplar önlenmiş olur. Gıdaları çok düşük ısıda bıraktığımızda gıdanın içindeki suyuna çoğunluğu hızlı bir şekilde buz tutar. Bunun sonucunda gıdanın içindeki mikroorganizma ya yok olur yada gıdada istenmeyen değişikliklerin oluşmasını sağlayamaz.Ayrıca derin dondurma yapılan ürünlerde gıda katkı maddesi eklenme oranı en düşüktür.Hatta bazı ürünlerde vitamin ve mineral içeriklerinin biyoyarlılığını arttırdığı, karbonhidrat ve proteinlerin daha kolay sindirilmesine yol açan değişikliklere neden olduğu gözlemlenmiştir.

Mikrodalga fırında yemek pişirmek sağlığa zararlı mıdır?

Hayır, değildir.Mikrodalga fırında yemek pişirmenin evde yemek yapma yöntemleri açısından , düdüklü tencereye benzer olduğunu söyleyebiliriz.Yapılan bir sürü araştırmada mikro dalga fırının tamamen problemsiz olduğu ve besin değeri açısından daha iyi bir korunma sağladığı gözlenmiştir.Mikrodalga fırın geleneksel pişirme yöntemleri ile kıyasladığımızda çok kısa sürede çok yüksek ısılara çıkar ve ısıtma işlemini çok daha hızlı yapar. Bunun sonucunda gıda yüksek ısıya daha az maruz kalır ve böylece gıda korunmuş olur.Kullanım alanlarında en çok dondurulmuş gıdaları çözmekte kullanıldığı biliyoruz.Bunun yararı ise gıda su kaybına uğramaz ve hızlıca çözülür.

Randevu Oluştur

Uzman sağlık personelimiz en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir.

Ayrıca bizi arayabilir veya WhatsApp üzerinden yazabilirsiniz.

0 536 451 16 69
WhatsApp WhatsApp
Hemen Ara