Skip links

PRP Tedavisi

PRP, kişinin kendisinden özel bir tüp içerisine alınan kanın santrifüj işleminden geçirilerek ayrıştırılıp zengin kan hücrelerinin ortaya çıkarılması ve bu ayrıştırılan zengin hücrelerin enjeksiyon yöntemi ile tedavi edilecek bölgeye tekrar enjekte edilmesi işlemidir. Tıbbın birçok alanında kullanılan PRP tedavisi medikal estetik alanında da uygulanır ve olumlu etkileri oldukça fazladır.

PRP Tedavisi Hangi Durumlarda Uygulanır?

PRP, hem birçok hastalığın tedavisinde hem de kozmetik alanında sıklıkla kullanılır:

 • Kireçlenme,
 • Tendon ve ligament hasarları,
 • Eklem ağrıları,
 • Akut kas yaralanmaları,
 • Kronik tendinit,
 • Serttleşme bozukluğu,
 • Cilt gençleştirme,
 • Kırışıklık,
 • Leke,
 • Akne,
 • Yara izi,
 • Saç dökülmesi

PRP’de kandaki trombositten zengin plazmalar ayrıştırılarak elde edilen büyüme faktörleri istenilen bölgeye enjekte edilir. Özel bir tüp ve santrifüj cihazı kullanılarak bu ayrıştırma süreci 7 ila 12 dakika sürer. İşlem sonrasında kanın beyaz kısmı tüpün üst kısmına çıkar. Beyaz kan denilen bu bölümde tamir edici büyüme faktörleri barınır. Yüze enjekte edildiğinde cildi tazelemesinin, saça enjekte edildiğinde zayıf saç köklerinin güçlenmesinin, dize enjekte edildiğinde eklem ya da ligamentlerin tamir edilmesinin nedeni bu faktörlerdir. Ayrıca uygulanan bölgedeki iltihaplanmayı azaltarak iyileşme sürecini hızlandırır. Hasar görmüş dokulara enjekte edilen zengin kan hücreleri sağlıklı yeni hücre oluşumunu sağlar ve iyileşme sürecini destekler.

ÖNEMLİ: PRP ile kök hücre tedavisi aynı değildir.

İletişim Formu
Mesaj Gönderin
PRP Tedavisi

PRP Tedavisinin Yan Etkileri Var mıdır?

PRP’de sadece kişinin kendi kanı kullanılır. Bu yüzden hiçbir yan etkisi yoktur. Ayrıca dışardan hiçbir ek ilaç ya da vitamin ilave edilmez.  Enjeksiyon yöntemi ile uygulanan bir tedavi olması nedeniyle, yapıldığı bölgede ağrı ve kızarıklık oluşturabilir. Oluşan bu yan etkiler ise ek bir müdahaleye gerek kalmaksızın kısa süre sonra kendiliğinden geçecektir.

İletişim

PRP Tedavisi Nasıl Yapılır?

PRP’nin yapılıp yapılmayacağına muayene ve tetkikler sonrasında doktorunuz karar verir.  Tedavi, başlangıç aşamasından sonlandırılmasına kadar yaklaşık olarak 40-50 dakika sürer. İlk aşama, uygulama yapılacak kişiden alınan 10-20 cc kanın özel santrifüj cihazında ayrıştırılmasıdır. Santrifüj, hızlı bir şekilde dönerek hareket eden ve kan bileşenlerinin birbirinden ayrışmasını sağlayan medikal bir cihazdır. Ayrıştırılan kan özel tüpünden enjeksiyon yardımı ile alınır ve trombosit yönünden zengin olan kan hücreleri uygulama yapılacak alana enjekte edilir.

Uygulama genellikle 2 haftada bir tekrar edilir ve yapılma nedenine göre değişmekle birlikte 2-8 seans arası yeterlidir. Kozmetik alanda uygulama yapılacak ise diğer kombine tedaviler ile desteklenebilir. Mezoterapi, lazer uygulamaları, gençlik aşısı vb. gibi…

PRP Tedavisi Kaç Seans Yapılır?

Uygulanacak seans sayısına muayene sonrasında doktor karar verecektir. Uygulama, tedavi edilecek alan çeşitliği, yaş ve doku hasarına göre değişir. Rahatsızlığın akut yad a kronik olması ve yaşlandıkça vücudumuzda bulunan kök hücre sayısının azalması durumu seans sayısını değişken kılan en önemli etkenlerdir.

PRP Sonrası Süreç ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

İşlem sonrası günlük hayata dönülmesiyle ilgili bir problemle karşılaşılmaz. Sadece bazı kişilerde kullanılan enjektöre bağlı olarak geçici kızarıklıklar veya morluklar oluşabilir. Bunlar kısa bir süre kendiliğinden geçecektir.

Uygulamanın yapıldığı gün sıcak duş alınmaması önerilir. Eklem rahatsızlıkları için diz eklem aralarına yapılan PRP tedavisi sonrası ağrı oluşturmamak adına çok uzun süre ayakta kalınmamalıdır. Cilt için yapıldıysa cildi güneşten korumak ve işlemin yapıldığı gün kozmetik malzeme kullanmamak gerekir.

Randevu Oluştur

Uzman sağlık personelimiz en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir.

Ayrıca bizi arayabilir veya WhatsApp üzerinden yazabilirsiniz.

0 536 451 16 69
WhatsApp WhatsApp
Hemen Ara