Skip links

Proloterapi

Proloterapi, kas iskelet sisteminde oluşan rahatsızlıklar için uygulanan bir enjeksiyon yöntemidir. Fonksiyonlarını kaybetmiş, zayıflamış, yıpranmış, aşınmış ve gücünü yitirmiş  olan bağ dokularının, tendonların ve eklemlerin tedavisinde kullanılır. Yenilenme tedavisi olarak da adlandırılan proloterapi, içerisinde bulunan proliferatif ve irritan solüsyonları sayesinde dokuların eski gücüne dönmesine yardımcı olur.

Proloterapi, kas iskelet ağrılarını azaltarak ve eklemde bulunan bağları güçlendirerek işlevselliği artıran onarıcı bir tedavi yöntemidir. Eklemin iç kısımlarına enjekte edilen solüsyon (dekstroz solüsyonu) dokuda bilinçli bir hasara sebep olur. Böylece işlevselliği azalmış veya kaybolmuş olan doku kanlanma ile canlanmaya başlar. Yapısı bozulan, hasar gören bağ, tendon, eklem ve yumuşak dokunun onarımını sağlar. Eski sağlığına kavuşan dokular ve eklemler yaşam kalitesini artırarak hastaya daha konforlu bir hayat sunar.

Proloterapi Nasıl Yapılır?

Yapılan muayene ve görüntüleme tetkiklerinin incelenmesi sonucunda hastanın bu tedaviden fayda göreceği düşünülüyorsa işlem planlanır. Uygulama öncesinde uygulama yapılacak olan bölge alkol ile silinir. Anestezik krem ile işlem alanı uyuşturulabilir. Enjektöre alınan onarıcı serum problemli bölgeye kısım kısım enjekte edilir. Proloterapi uygulamasına hekim tarafından karar verildikten sonra işlemin yapılacağı güne kadar kan sulandırıcı ilaçların içilmesi tavsiye edilmez. Bu süreç doktor kontrolünde gerçekleşeceği için endişe edilecek bir sorun yoktur. Tedavi protokolünü ve öncesindeki hazırlık sürecini doktorunuz ayrıntılı bir şekilde anlatacaktır.

İletişim Formu
Mesaj Gönderin
Proloterapi

Tıbbi bir tedavi seçeneği olan proloterapi ek tıbbi tedaviler ( üfizik tedavi, egzersiz veya ameliyat) ile desteklendiği takdirde sonuç daha hızlı ve etkili olacaktır. Her hastaya proloterapi yanında ek tedavi verilemeyeceği gibi isteyen her hastaya da proloterapi uygulaması yapılmaz. Bu karar sadece hekime ait olup gerekli kontrol ve muayene sonrası tedavi protokolü hekim tarafından hazırlanır.

İletişim

Proloterapi Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılır?

 • Sporcu yaralanmaları
 • Topuk dikeni
 • Tenisçi dirseği
 • Sinir sıkışması
 • Kas yırtıkları
 • Bel ağrısı
 • Boyun ağrısı
 • Sırt ağrısı
 • El ve ayakta yaşanan sinir sıkışmaları
 • Eklem ve bağ doku hasarları
 • Ameliyat sonrası iyileşmeyen fıtıklar
 • Geçmeyen kronik ağrılar
 • Kireçlenme
 • Donuk omuz tedavisi
 • Karpal tünel sendromu

Proloterapi Sonrası Süreç

İşlem sonrasında, enjeksiyon yapılan bölgede hafif dereceli şişlikler görülebilir. Cilt yapısına göre değişmekle birlikte hassas ciltlerde morarma da meydana gelebilir. Ancak oluşan bu yan etkiler kısa süre içerisinde kendiliğinden geçecektir. Devam eden yan etkiler söz konusu olduğunda doktora başvurulmalıdır.

Proloterapi sonrası iyileşme hemen olmaz. Uygulamada kullanılan solüsyonun bilinçli hasar oluşturması ve sonrasında dokuları yenilemeye başlaması nedeniyle iyileşme süreci biraz zaman alacaktır. Rahatsızlığa göre değişmekle birlikte yaklaşık olarak 4 hafta ile 3 ay arasında olumlu etkiler gözlenmeye başlanabilir. Güvenli ve etkili bir tedavi yöntemi olan proloterapi uygulaması sonrası olumsuz bir etki bildirilmemiştir.

Proloterapi Nasıl Etki Gösterir?

Proloterapi, iyileşme sürecini tetikleyen ve yenilenme sağlayan bir tedavi çeşididir. Fonksiyonunu kaybetmiş ve dejenere olmuş bölgeyi onaran proloterapi tedavisi hastalığın durumuna göre değişmekle birlikte ortalama 3-6 seans uygulanabilir. Ön görülen seanslar 4-6 ay gibi bir zaman diliminde tamamlanmış olur. Dokular yenilenmeye başladığında hasta daha az ağrı ve acı yaşar ve zamanla etkiler tamamen kendini göstermeye başladığında eski sağlığına geri döner. Proloterapi sonrası günlük aktiviteler zorlanmadan yerine getirilebilir ve hareket kabiliyeti artar.

Randevu Oluştur

Uzman sağlık personelimiz en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir.

Ayrıca bizi arayabilir veya WhatsApp üzerinden yazabilirsiniz.

0 536 451 16 69
WhatsApp WhatsApp
Hemen Ara