Skip links

Menisküs Yırtığı Nedir?

Menisküs diz ekleminde bulunan, medial ve lateral iki tane yarım ay şeklinde ve kıkırdak benzeri bir yapıdan oluşan dizdeki yük absorbsiyonu sağlayan yapıdır. Diz hareketlerinin uyumuna katkısı olan menisküsler uyluk kemiği (femur) ile kavalkemiği (tibia) yüzeyindeki eklem kıkırdağını korur. Menisküs dokusunun büyük bölümünde kan dolaşımı yoktur.Genellikle etrafındaki diğer dokulardan diffüzyon yoluyla beslenir.Ancak dış kenarında kan dolaşımı olan bir bölümü bulunur. Kanlanması olan bölgedeki yırtıkların iyileşme şansı varken kanlanması olmayan bölgedeki yırtıklar genellikle iyileşemez. Cerrahi işlem uygulanan yırtıklar genellikle kanlanmaının az olduğu bölgedeki yırtıklardır. Menisküs dokusu oldukça önemli bir doku olup dize binen yükler üzerinde şok emici etkisi vardır. Ayrıca diz eklemi hareket ederken eklem yüzeyinin aşınması ve zarar görmesini engeller. Menisküsün %15-34’ünün çıkarılması dizdeki şok emici etkisini azaltmakta ve temas basıncını %35 oranında artırmaktadır. Dizin 90 derece üzerindeki hareketlerinde bu basınç daha da fazlalaşır.

Menisküs Yaralanması Nasıl Oluşur?

Sporcuların sık karşılaştığı problemlerden biri olan menisküs yırtığı, günlük hayatta da birçok insanın başına gelebilmektedir. Özellikle ağır yük taşıyanlar, sürekli ayakta duranlar, sürekli merdiven kullanmak zorunda olanlar , yoğun olarak ev işleriyle uğraşan ev hanımları , uzun süreli bükük diz pozisyonunda çalışmak zorunda olanlar ve yaşlılar menisküs yırtılması ile karşı karşıya kalabilmektedir. Genellikle vücut ağırlığı tek bir tarafa verildiğinde ya da ayak bileği yerdeyken dizin rotasyonel hareketlerinde gerçekleşen bu tip yaralanmalar, bazen diz çökme, çömelme ve ağır yük kaldırma gibi basit hareketlerde bile ortaya çıkabilmektedir. Menisküste oluşan yırtık ve yaralanmalar;

İletişim Formu
Mesaj Gönderin
Menisküs Yırtığı Nedir?

Direkt Yaralanmalar: Doğrudan dize gelen darbeler sonucunda oluşan yaralanmalardır. Diz üzerine düşme, trafik kazalar, dize gelen tekmeler , yüksekten düşme , spor yaralanmaları bu tip yaralanmalara neden oluyor.

İndirekt Yaralanmalar: Gövdenin diz üzerinde dönmesi sonucu gerçekleşen yaralanmalardan oluşmaktadır. Bu yaralanmalarda bireyin dizine herhangi bir temas yokken birey yaptığı hareketle kendi kendini sakatlamaktadır. Bu tip durumlarda genellikle ayak yerde sabitken vücut diz üzerinde dönme hareketini yaparken sakatlık gerçekleşir.

Futbol maçlarında, basketbol maçlarında , kayak esnasında yaşanan yırtıklar indirekt yaralanmalar sınıfında ele alınırken, denge kaybı ve ayak takılması ile vücudun diz üzerinde kontrolsüz bir şekilde dönmesi de indirekt yaralanmalara neden olabilmektedir.

İletişim

Dejeneratif Yaralanmalar: Yaşlılık, uzun süreli dizin bükülü olduğu pozisyonlarda kullanımı , uzun süreli merdiven inip çıkma durumları gibi nedenlerle vücutta oluşan deformasyonların sebep olduğu yaralanmalardır .Özellikle yaşlılarda görülen bu gibi durumlarda dize gelen en ufak bir darbe bile sağlam menisküslerin yırtılmasına sebebiyet verebilmektedir.

Menisküs Yırtıklarının Belirtileri Nelerdir? 

  • Dizlerde ağrı
  • Dizlerde şişlik ve sertlik
  • Dizlerde kitlenme
  • Dizlerde boşalma hissi
  • Dizlerde krepitasyon (Ses)
  • Dizlerde kilitlenme

Menisküs yırtılmalarında hastaların ilk şikayetler genelde dizlerde ağrı, şişlik ,sertlik ve boşalma hissi olmaktadır. Merdiven inip çıkarken, oturup kalkarken veya yokuş inip çıkarken dizlerde oluşan ağrılarda şikayetler arasında olabilir. Bazı hastalarda dizde kilitlenmelerde görülebilmektedir

Tedavi

Meniküs tedavisinde aşamalı bir tedavi programı izlenir.

Öncelikli olarak ağrı ve ödem kontrolü sağlanmaya çalışılır. Bunun için bandajlama teknikleri , elevasyon , soğuk uygulamaları , lenfatik drenaj ve egzersiz yöntemleri uygulanır. Sonrasında

dize binen yük koltuk değnekleri kullanılarak azaltılır. 1-2 hafta kadar süren bu dönemde doğru yapılan düzenli egzersizler çok önemlidir.Menisküs yaralanmalarının rehabilitasyonunda egzersiz tedavisinin yeri büyüktür. Ameliyat sonrası diz eklemi kaslarında atrofi gözlemlenir. Bu atrofiyi gidermek için elektrik stimülasyonu ve kuvvetlendirme egzersizleri uygulanır. Ayrıca kısalan kasları uzatmak ve kas dengesini sağlamak için germe egzersizleri uygulanır. Devamında hastaya propriosepitf egzersizler , denge egzersizleri , elektroterapi uygulamaları ve eğer hasta sporla ilgileniyorsa spora dönük saha içi egzersizleri uygulanır.

Rehabilitasyon programları her kişinin ferdi ihtiyaçlarına göre yapılır ve zamanla ihtiyaçlarının değişmesine göre ayarlanır. Hastaların tedavi sonrası koruyucu olarak da menisküse binen yükü azaltmak için kilo kontrolü ve yokuş-merdiven kullanımından kaçınma , ağır yük taşımamaları, verilecek diz egzersizlerini ve tavsiyeleri yaşam tarzı olarak günlük yaşamlarına yerleştirmeleri önerilmektedir.

Randevu Oluştur

Uzman sağlık personelimiz en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir.

Ayrıca bizi arayabilir veya WhatsApp üzerinden yazabilirsiniz.

0 536 451 16 69
WhatsApp WhatsApp
Hemen Ara