Skip links

Menisküs Yaralanmaları

Vücudumuzun en büyük eklemi olan diz eklemi, uyluk kemiği ile kaval kemiği arasında kuruludur. Uyluk kemiğinin kaval kemiğine oturduğu yerde iki yüzeyin birbirine uyumunu sağlayan yarım ay şeklinde menisküs adı verilen kıkırdak dokular bulunur. Menisküsler aynı zamanda eklemin beslenmesinde, stabil olmasında, aşırı bükülme ve eğilmesinin sınırlandırılmasında yardımcı rol oynarlar.

Menisküsler iç ve dış olmak üzere iki adettir. İç menisküs “C” şeklindeyken dış menisküs daha daireseldir. Normal hareket esnasında şekil değiştirebilme özelliği sayesinde hareketin bütün derecelerinde iki eklemin de yüzeylerinin uyumluluğunu sağlar. İç menisküste, dış menisküse göre üç kat daha fazla yırtık görülür. Bunun nedeni iç menisküsün daha hareketli olmasıdır.

Menisküslerin yaralanması daha çok indirekt sebeplerle meydana gelir. Yaş arttıkça menisküslerdeki dejenerasyon da artacağı ve menisküslerin elastikiyetinde azalma olacağı için yaralanmalar ve yırtılmalar daha sık görülmeye başlar.

Menisküs yaralanmalarında değerlendirme yapılırken travma öyküsünün varlığı sorgulanır ve hastanın hikayesi alınır. Daha sonra yapılan fiziki muayenede dizde şişlik, hassasiyet, sertlik, ısı artışı, krepitasyon (dizin içinden ses gelmesi), dizi tam büküp açamama durumları değerlendirilir. Menisküs yaralanmalarında en belirgin bulgu ise dizin kilitlenmesidir. Yaralanan kişinin dizini büktüğü pozisyondan geriye açamaması durumunda bir menisküs hasarı düşünülür.

İletişim Formu
Mesaj Gönderin
Menisküs Yaralanmaları

Fiziki muayenede yapılan genel testlerin yanı sıra menisküs hasarının varlığını sorgulamak  için yapılan özel testler de vardır.  Bu testler McMurray ve Apley Kompresyon testidir. McMurray testinde hasta sırt üstü yatarken dizi bükülmüş pozisyona alınır ve kaval kemiği içe ve dışarı çekilerek diz düz pozisyona getirilir. Dizi düzeltirken ani ağrı tarifi testin pozitif olduğunu gösterir.

Fiziki muayenenin ardından görüntüleme tekniklerine başvurulur. Röntgen, MRI, bilgisayarlı tomografi yaralanma hakkında kesin bilgiyi verir.

İletişim

Menisküs Yaralanmalarının Tedavisi

Menisküs yaralanması tanısı konulduktan sonra tedavinin konservatif (koruyucu) veya cerrahi olacağına karar verilir. Cerrahiye karar verebilmek için yırtığın tam yerinin ve tipinin tespiti önemlidir. Genel olarak eğer yırtık kan dolaşımı iyi olan bir bölgede ise cerrahi müdahale uygundur. Menisküs yırtığının dikimi veya menisküsün çıkartılması gibi seçeneklere ameliyatı yapacak doktor karar verir. Fakat yırtık bir santimetreden küçükse, yırtık tipi kısa ve radial ise, hastanın yaşı gençse ve semptom vermiyorsa cerrahi müdahaleden önce konservatif tedavi düşünülür.

Eğer cerrahi girişimde  yırtık dikimi varsa, hastanın girişim sonrası 4-6 hafta boyunca opere diz üstüne tam ağırlık vermeden yürümesi ve agresif diz bükmesi yapmaması istenir. Amaç cerrahi tamirde kullanılan dikişlerin korunmasıdır. Bu yüzden rehabilitasyon programını yürütecek fizyoterapist ile ortopedi cerrahının iletişimde olması büyük önem taşır.

Cerrahi girişimde menisküs çıkarımı yapıldıysa hastanın tolere edebileceği ölçüde, ağrı ve ödem kontrolü yaparak erken dönemde de ağırlık aktarılmasına izin verilir. Kademeli olarak 1-2 hafta içinde tam ve doğru ağırlık aktarımı yaparak normal yürüyüş sağlanır.

Menisküs Yaralanmalarında Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Cerrahi girişim yapılmayan konservatif tedavide de egzersiz ve fiziksel ajanlar kullanılır. Egzersizler genel olarak zayıf kasların kuvvetini artırma, dolaşımı arttırma, duyusal geri bildirim sağlama, kemik bütünlüğünü sağlamak için uyarıcı etki oluşturma ve hareketsizliğe bağlı oluşabilecek olumsuz etkileri önleme amacı taşır. Egzersizler ihtiyaca göre germe egzersizleri, kuvvetlendirme egzersizleri, plyometrik egzersizler, nöromusküler egzersizler ve stabilizasyon egzersizleri olarak fizyoterapist tarafından planlanıp hastaya tedavi programı oluşturulur.

Fiziksel ajanlar da ağrı, ödem ve inflamasyonu azaltmak, doku iyileşmesini uyarmak, hareket açıklığı ve kuvveti arttırmak için kullanılır. Soğuk-sıcak ısı ajanlarının yanı sıra elektromanyetik ajanlar da tedavinin içindedir. Elektromanyetik ajanlardan olan lazer hücre bölünmesini, damarlanmayı ve ağrı eşiğini artırıp ödemi azaltarak yardım eder.

Randevu Oluştur

Uzman sağlık personelimiz en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir.

Ayrıca bizi arayabilir veya WhatsApp üzerinden yazabilirsiniz.

0 536 451 16 69
WhatsApp WhatsApp
Hemen Ara