Skip links

Klinik Pilates

Klinik pilates egzersizleri, merkezi sütundan kaynaklanan hareketle kinestetik farkındalığı geliştirmeyi amaçlayan zihin ve vücudu birleştiren multidisipliner bir tedavi yöntemidir.Pilates metodu 1900’lu yılların başında Joseph H. Pilates tarafından geliştirişmiş olup 1.Dünya Savaş’ında yaralıların daha hızlı iyileşebilmesi ve sağlıklı olanların yaralanmalardan korunması amacıyla kullanılmış olan egzersizler bütünüdür. Piates klinikte terapatik egzersiz olarak kullanılmaktadır.2000’li yılların başında ise Avusturalya’lı fizyoterapistlerce Pilates Enstitüsü kurularak, pilates egzersizleri kliniğe uyumlu hale getirilmiş ve yönteme ‘Klinik Pilates’ adı verilmiştir.

Klinik Pilates, abdominal duvar ve omurganın kaslarının simetrik olarak güçlendirilmesini amaçlar, yüksek hızda izometrik bileşenle düşük hızlarda yapılan kas hareketlerine dayanır ve germe hareketlerini bünyesinde barındırır.

Klinik Pilates egzersizleri esnekliği, normal eklem hareketini, kas gücünü, enduransını, kardio-respiratuar durumu artırırken, motivasyonu odaklanmayı, fiziksel ve mental olarak iyileşmeyi sağlamaktadır.Pilates prensiplerinin doğru kullanımıyla core stabilizasyon kontrol edilirken yani lumbopelvik bölge stabilitesi sağlanırken aynı zamanda statik ve dinamik postürü, ekstemite kullanımını, vücut farkındalığını ve statik ve dinamik dengeyidegeliştirmektedir.

İletişim Formu
Mesaj Gönderin
Klinik Pilates

Klinik Pilates farklı hastalık gruplarında da kullanılmaktadır. Başta bel ağrısı olmak üzere boyun ağrısı, postür bozuklukları, ortopedik yaralanmalar, nörolojik problemler(Multiple skleroz, Parkinson), romatolojik problemler, osteoporoz, osteoartrit, skolyoz, hiperlordoz, kifoz ve gebelik gibi spesifik durumlarda da kullanılmaktadır.

İletişim

Ayrıca pilates egzersizleri pelvik taban kaslarını her egzersizde çalıştırdığı için, stres üriner kontinans tedavasinde de kullanılmaktadır.

Klinik pilates, ağrıyı azaltmada, genel sağlığı esnekliği ve propriosepsiyonu geliştirmede etkili bir yöntemdir.

Temelinde; bilimsel çalışmalar ile kanıtlanan terapatik egzersizler bulunmaktadır ve 8 ana prensibi vardır.

Klinik Pilates’in 8 Temel Prensibi Vardır.

 1. Konsantrasyon prensibi
 2. Solunum prensibi
 3. Merkezde odaklanma
 4. Kontrol prensibi
 5. Kararlılık prensibi
 6. Hareketlerde akışkanlık
 7. İzolasyon prensibi
 8. Rutin

Klinik Pilatesi, Geleneksel Pilatesten Ayıran Nedir?

Geleneksel Pilates ve Klinik Pilates arasında önemli farklar vardır . Geleneksel Pilates, Pilates eğitimini tamamlamış kişiler tarafından uygulanabilir.Klinik Pilates ise Fizyoterapist  tarafından bireylerin ihtiyaçları doğrulutusunda özel olarak tasarlanır. Bir Fizyoterapist,, bir Pilates eğitmeninin aksine , insan anatomisini, egzersizim fizyolojisini iyi bilen ve oluşabilecek her tür bir yaranlma,  patoloji ,bedensel fonksiyon, sağlık ve hareket kalıpları ile ilgili derinlemesine bir bilgiye sahip olduğundan, bu fark çok önemlidir. Bu şekilde Fizyoterapist her hastayı değerlendirebilmekte ve her birey için en etkili olacak egzersizleri daha doğru şekilde belirleyebilmektedir. Özellikle kişide bir yaralanma öyküsü varsa ( bel ağrısı, omurga , osteoporoz veya bir geri yaralanma gelen bir sporcu gibi ) çalışılacak egzersiz modaliteleri çok daha önemli hale gelir.

Kişiye daha fazla zarar vermemek için , özel olarak yazılması gereken egzersiz reçeteleri sadece Fizyoterapistler aldıkları eğitim doğrutusunda hazırlayabilir.Doğru yapılmayan egzersizlerle ağrı veya bir çok yaralanmaya sebeb verebilir.

Klinik Pilates Kimlere Yapılır?

 • Kifoz, Lordoz,Skolyoz gibiomurga problemleri
 • Bel Fıtığı
 • Boyun Fıtığı,
 • Duruş Bozuklukları
 • Diz Sakatlanmaları ( Menisküs, Ön Çapraz Bağ, Patellafemoral Ağrı Sendromu vb.)
 • Ayak – Ayak Bileği Problemleri
 • Ortopedik Ameliyat Öncesi – Sonrası Rehabilitasyon
 • Bazı Nörolojik Hastalıkların Rehabilitasyonda Kuvvetlendirme Amaçlı

Geleneksek pilates alanında bulunan egzersiz kombinasyonları oldukça fazladır bu nedenle her egzersizin bireye uygunluğu değişmektedir. Her bireyin anatomik ve fizyolojik olarak değerlendirlip kişiye uygun egzersiz reçetesi hazırlanması Klinik Pilateskapsamındadır.Pilates, doğru ve uzman kişiler tarafından, bireyin ihtiyaçlarına göre tasarlanmaz ise ciddi sağlık problmlerine yol açabilecek bir yöntemdir. Özellikle doktor tanısı olan kişilerin kesinlikle fizyoterapist eşliğinde egzersiz yapması önemlidir.

Randevu Oluştur

Uzman sağlık personelimiz en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir.

Ayrıca bizi arayabilir veya WhatsApp üzerinden yazabilirsiniz.

0 536 451 16 69
WhatsApp WhatsApp
Hemen Ara