Skip links

Kırık Rehabilitasyonu

Travma sonrası oluşan kırık, burkulma ve çıkıklarda eklemlerde ve kemiklerde oluşan bozukluk sebebi ile morarma, şişlik, hareket kısıtlılığı, ağrı ve şekil bozukluğu meydana gelir. Yapılan muayene sonrası görüntüleme tetkikleri alınır ve hastanın rahatsızlık durumuna göre müdahale edilir. Bazı durumlarda bandajlama ve fizik tedavi önerilirken daha ileri durumlarda alçı-atel işlemleri uygulanabilir. İleri derece kırık problemlerinde tedavi süreci uzun olup alçı içerisinde kalan ekstremitede şekil bozukluğu, kısıtlılık ve kas zayıflığı görülebilir. Alçı tedavisi bittikten sonra kırık rehabilitasyon tedavisi başlar.

Alçı sonrası dönemde ödemi dağıtmak, zayıflayan kas gücünü toparlamak, dolaşımı arttırmak ve hareket kısıtlılığını gidermek için erken rehabilitasyon önemlidir. Kırık sonrası rehabilitasyon tedavisine geç kalmak skar doku oluşumuna, tendon hasarına, kas liflerinin kısalmasına, kas güçsüzlüklerine ,  eklem kontraktürü ve kısıtlılığa , dolaşım bozukluğuna sebebiyet verir. Oluşan ödem kemiğe kadar ulaşmışsa yumuşak doku adezyonu gelişebilir ve bu yapışıklık dokuda sertlik oluşturarak ağrı oluşumunu tetikler. Oluşan bu ağrı oluşumu hareket etmeyi engelleyerek kısıtlılık oluşturur. Bu da tedavi sürecini uzatır ve ciddi problemlere sebep olabilir.

İletişim Formu
Mesaj Gönderin
Kırık Rehabilitasyonu

Kırık Sonrası Rehabilitasyon Neden Gerekli?

Kırık rehabilitasyonu kırık sonrası hasar oluşan bölgeyi iyileştirir ve kırık öncesi fonksiyonel düzeyine getirir. Kırık sonrası hareketsiz kalan bölge için tedavi programı oluşturulur. Rehabilitasyon programları hastaya göre değişir. Ödem ve ağrı varsa ilk önce ödem ve ağrı  giderilir. Sonrası hastanın kırık oluşan bölgesine göre değişmekle birlikte iyileşme süreci ve bu süreç sonrası kalan hasarlara göre belirlenir. Kırık rehabilitasyonunda sıklıkla kullanılan ajanlar elektrik stimülasyonu, girdap banyosu, kontrast banyo ,medikal masaj, derin ısıtıcılar, tens, ultrason, hareket açıklığı egzersizleri ,eklem mobilizasyonları , germe ve kuvvetlendirme egzersizleri programlarıdır. Egzersiz programları hastanın ihtiyacına göre ve kırık sonrası oluşan duruma göre belirlenir. Egzersizler fizyoterapist eşliğinde cihazlar ile, bazen de fizyoterapist gözetiminde uygulamalı olarak yaptırılır.

İletişim

Rehabilitasyon yaşa, kırık şekline ve hastaya göre değişir. Hazırlanan programlar hastanın ihtiyacına göre germe ve kuvvetlendirme olarak düzenlenir. Kırığa doğru müdahale edilirse kaynama sonrası uygun rehabilitasyon ile hasta eski sağlığına yaklaşık 6-12 ay içinde kavuşabilir. Kırık rehabilitasyonunda genel uygulama kemik ve kaslardaki atrofinin rehabilitasyonu ve eski eklem hareket açıklığının kazandırılması olarak söylenebilir. Atrofi kırık esnasında oluşan hareketsizliğe bağlı olarak gelişir. Uzun süre alçıda kalan ekstremitede de aynı durum söz konusudur. Zayıflayan ve eriyen kaslar alçak frekanslı akımlar ve mobilizasyon teknikleri ile desteklenerek uyarılır ve fizyoterapist tarafından verilen egzersiz programları ile de güçlendirilir. Hastaların mümkün olduğunca bu programlara aktif olarak katılması ve ekstremitenin aktif olarak kullanılması gerekir.

Eklem hareketlerinin açılması ise kırık sonrası eklemde kısıtlılık oluşmuş ise eklemin normal fonksiyonlarına dönebilmesi için kısıtlılığın giderilerek eklemin açılmasıdır. Isı uygulamasında parafin, infraruj lambaları, ultrasonik ses dalgaları, hot pack, hidroterapi uygulamalarından destek alınabilir. Kısıtlı eklem ısı uygulaması ile gevşetilip yumuşatıldıktan sonra fizyoterapist tarafından aşamalı olarak germe egzersizlerine başlanır. Germe egzersizi seans ilerledikçe hastanın durumuna göre artırılır. Tedavinin ileri ki döneminde kuvvetlendirme egzersizleri de programa eklenir. Kırık sonrası rehabilitasyon kısaca şöyle özetlenebilir:

  • Ödemi ortadan kaldırarak hastanın ağrılarının azaltılması,
  • Eklem hareket açıklığının tekrar kazandırılması,
  • Kırık bölgesindeki zayıflayan kasların güçlendirilmesi,
  • Hastanın yaşam kalitesini artırarak kırık öncesi fonksiyonlarının tekrar kazandırılması…

Kısacası hastanın eski hareketliklerine geri dönmesi amaçlanır. Her hastada kırık problemleri farklı boyutlarda yaşanır bu yüzden kırık sonrası rehabilitasyon tedavisinin ne kadar süreceği kişiye göre farklılık gösterir. Bu aşamada hastanın ihtiyacı olan rehabilitasyon programının doğru belirlenebilmesi çok önemlidir. Hastanın bu konuda yaklaşımı destekleyici olmalı ve uzman kişinin yönlendirmelerini bire bir uygulamalıdır.

Randevu Oluştur

Uzman sağlık personelimiz en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir.

Ayrıca bizi arayabilir veya WhatsApp üzerinden yazabilirsiniz.

0 536 451 16 69
WhatsApp WhatsApp
Hemen Ara