Skip links

İğnesiz Anestezi ile Saç Ekimi

İğnesiz anestezi ile saç ekimi yaptırmak, iğne korkusu olan hastaların yaşayabileceği endişeleri ortadan kaldırmak ve ekim süresini rahat geçirmelerini sağlamak amacı ile uygulanan bir seçenektir. İğnesiz anestezide bilindik yöntemlerden farklı olarak kalem biçimindeki bir aletin içine yerleştirilen anestezik ilaç basınçlı püskürtme tekniğiyle kafa derisinin altına enjekte edilir. Uygulama esnasında hasta herhangi bir ağrı acı hissetmez ve bilindik iğne yöntemi uygulaması ile aynı etkiyi oluşturur. Korku duyan hastalar için özellikle tercih edilen iğnesiz yöntem psikolojik açıdan da hastayı rahatlatacağı için saç ekim süresi boyunca hastanın kendisini rahat ve güvende hissetmesini sağlar.

İğnesiz Anestezi ile Saç Ekiminin Avantajı Nedir?

En büyük avantaj iğneli işlem esnasında duyulan acının önüne geçmektir. Yetişkinler tarafından çok fazla dile getirilmese de iğne korkusu olan pek çok hasta vardır. Yaşadıkları bu korku yüzünden yaptırmak istedikleri saç ekim uygulaması için cesaret edemeyerek bunu sürekli ertelemelerine neden olur. İğnesiz anestezi bu durumu ortadan kaldırarak çok büyük bir konfor sağlar. Anesteziden sonra uygulanan donör alma, kanal açma ve saç ekimi esnasında herhangi bir acı ağrı hissetme durumu söz konusu olmaz.

İletişim Formu
Mesaj Gönderin

İğnesiz Anestezinin Etkisi Ne Kadar Sürer?

Klasik iğneli anestezi yöntemiyle yapılan uygulama ile iğnesiz anestezi uygulamasının etki açısından bir farkı yoktur. Yapılan anestezinin etkisi yaklaşık olarak 4-8 saat arasında değişir. İki uygulamada da hastaya verilen ilaç aynıdır ve uygulanan bölgeyi lokal olarak aynı sürede uyuşturur.

İletişim

İğnesiz Anestezinin Saçların Çıkmasına Olumsuz Bir Etkisi Olur mu?

İğnesiz anestezi ile saçların çıkması arasında bir ilişki yoktur. İğneli ve iğnesiz anestezide kullanılan anestezik madde aynıdır. İğneli anestezi işleminde uygulama yapılacak bölgeyi uyuşturmak için iğnenin birçok alana batırılması gerekir. İğne, uygulanan bölgede bir hasar oluşturacağı için saç ekim sonrası küçük kabuklanmalarının dozunu artırabilir. Ancak iğnesiz anestezi uygulamasında bu durum sadece ekim için açılan kanalların iyileşme süresinde oluşacak kabuklanma kadar olur.

İğnesiz Saç Ekimi Tekniği Kimler İçin Uygundur?

İğnesiz anestezi tekniği iğne korkusu yaşayan her hasta için uygundur. Saç dökülmesi yaşayan kadın erkek fark etmeksizin bu durum herkesi psikolojik olarak etkiler ve iğne korkusu yaşayan hastalar bu sebepten saç ekim işleminden uzak durabilir. İğnesiz saç ekimi iğne korkusu yaşayan hastalar için büyük kolaylık sağlar. Hastalar operasyon bitimine kadar konforlu bir süreç geçirir.

İğnesiz Saç Ekimi Nasıl Uygulanır?

İğnesiz anestezi, anestezi ilacının enjekte edildiği özel iğnesiz bir cihazla yapılır. Cihazın içerisine konulan anestezik ilaç basınçlı püskürtme yöntemi ile deri altına geçer ve uyuşma bu şekilde olur. Diğer uygulanacak işlemler klasik saç ekim yöntemi ile aynıdır. Özel implanter aletler ile gfreftler (saç kökleri) alınır ve ekim yapılacak alana açılan kanallardan ekilir. İğnesiz anestezi uygulamasından sonra greftlerin alınması ve ekilmesi esnasında ağrı acı duyulmaz.

Kliniğimizde Uygulanan Saç Ekim Teknikleri

FUE Tekniği

Fue tekniği son 10-15 yıldır en sık tercih edilen saç ekim yöntemidir. Eski FUT yönteminin aksine greftler donör alanından tek tek alınır ve kanal açıldıktan sonra ekim alanına yerleştirilir.

Daha fazla bilgi için FUE tekniği yazımızı okuyabilirsiniz.

DHI (Kalem) Tekniği

DHI tekniğinde kalem şeklindeki bir cihaza takılan saç kökleri kanal açma işlemine gerek kalmadan direkt ekim alanına yerleştirilir. Alınan greftlerin zaman geçmeden ekilmeye imkan tanıması nedeniyle tercih edilen yöntemler arasındadır.

Daha fazla bilgi için DHI tekniği yazımızı okuyabilirsiniz.

Safir Tekniği

Safir tekniği tamamen ayrı bir yöntem değildir. FUE tekniğinin içine entegre edilmiş bir metoddur. Kanal açma sırasında kullanılan aletin kesici ucu safir elementinden yapıldığı için bu ismi alır. Safir uç sayesinde iyileşme süreci daha hızlı ve konforlu geçer.

Daha fazla bilgi için safir tekniği yazımızı okuyabilirsiniz.

Randevu Oluştur

Uzman sağlık personelimiz en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir.

Ayrıca bizi arayabilir veya WhatsApp üzerinden yazabilirsiniz.

0 536 451 16 69
WhatsApp WhatsApp
Hemen Ara