Skip links

Geriatrik Rehabilitasyon

Yaşlı bireylerde yaşanabilecek sorunların üstesinden gelmek için iyi planlanmış kapsamlı sağlık hizmetlerine geriatrik rehabilitasyon adı verilir. Geriatrik rehabilitasyon, yaşlıda organik kayıpların ve herhangi bir hastalığa bağlı gelişen işlevsel kötüleşmenin önüne geçilmesi, geciktirilmesi, minimuma indirilmesi amacıyla verilen hizmetlerin tamamıdır.

Yaşlılığın Belirtileri

Yaşlanmanın belirtileri olarak fiziksel değişimler, halsizlik, sosyal izolasyon, kas güçsüzlükleri, postür bozuklukları ve entellektüel durgunluk gösterilebilir. İskelet sisteminde kas hücrelerinde ve kitlesinde azalma görülebilir. Kemik kalitesinde azalma ve buna bağlı olarak kırık riskinde artma görülebilir. Göğüs kafesindeki uyum güçlüğü nedeniyle dakikadaki solunum sayısı azalır ve akciğer kapasitesi düşebilir. Ürogenital sistemde mesane kapasitesi düşer ve üriner inkontinans gelişimi görülebilir. Bazı hormonlardaki değişiklik sonucu tansiyonu kontrol etmek zorlaşabilir. Nörolojik sistemde refleksler zamanla yavaşlayabilir. Denge ve yürüyüş etkilenmeye başlayabilir. Bireylerde sık düşme problemleri görülebilir. Bireyler günlük yaşam aktivitelerini yerine getirmekte zorlanabilir. Tüm bu sistemlerdeki değişikliklerle başa çıkabilmek geriatrik rehabilitasyon sayesinde mümkündür. Geriatrik rehabilitasyonda egzersiz önemli yer tutar.

İletişim Formu
Mesaj Gönderin
Geriatrik Rehabilitasyon

Geriatrik Hastalarda Egzersiz

Sağlıklı aktif bir yaşlanma için düzenli egzersiz çok önemlidir. Sistemlerde meydana gelebilecek istenmedik olayların önüne geçebilmenin yolu fiziksel egzersizlerdir. Çok ileri yaşlarda dahi düzenli egzersizler ile fiziksel kapasite artırılabilir. Eklemlerin esnekliğini, kas gücü ve  enduransı, kardiyovasküler dayanıklılığı ve kemik yapımını artırmak; postürü düzeltmek, günlük aktiviteler için gerekli olan enerjiyi sağlamak ve dengeyi düzeltmek için egzersiz yapılması gereklidir. Düzenli egzersizle birlikte kas kitlesi, kemik kalitesi ve mental zindelik artarken ağrılar ve kırık riski azalır, diyabet ve hipertansiyon gibi metabolik hastalıkların seyrinde iyileşmeler görülür.

İletişim

Yaşlı kişilerde yapılan germe egzersizleri, eklemlerin esnekliğini artırarak düşme ve yaralanmalardan korunma sağlar. Günlük aktiviteleri gerçekleştirebilmek için belli eklemlerde olması gereken minimum hareket açıklığı yine germe egzersizleriyle sağlanır. Üst gövdeye, alt gövdeye, sırt kaslarına ve ekstremitelere yapılan germe egzersizleri azalmış olan hareket açıklığını artırır ve olması gereken postüre yardımcı olur. En sık görülen postür bozukluklarını düzeltmek için sırtı dik tutan kasları kuvvetlendirmek, eğilerek yürümenin önüne geçmek ve günde bir iki kez yarım saat kadar yüz üstü yatmak kamburluğu önleyen en temel egzersizlerdendir. Uzun süre aynı pozisyonda oturmamak ve ayakta durmamak da postürü düzgün tutan önerilerdendir.

Yapılan denge egzersizleri ise geriatrik bireylerde düşmeyi %50 azaltabilir. Ağırlık aktarma egzersizleri ve düz çizgide yürüyüş dengenin sağlanmasına yardımcı olur. Değişen adım uzunluğu, hızı ve basma şekline göre modifiye edilen egzersizler de yaşlı kişilere güvenli bir yürüyüş kazandırır.

Bu egzersizlerin yanı sıra kuvvetlendirme egzersizleri ve aerobik egzersizler geriatrik bireyin tam bağımsız bir şekilde hayatına devam etmesine büyük ölçüde yardımcı olur. Geriatrik bireyde yürüyüş yapmak, henüz egzersizlere başlamaya kendini hazır hissedilmeyen durumlarda en güvenli ve en kolay yoldur. Bu egzersizlere ilave olarak doğru uygulanan solunum egzersizleri bireyde vital kapasiteyi arttırarak yorgunluk düzeyini düşürür.

Geriatrik Hastalarda Pilates

Pilates egzersizleri gövde-karın ve kalça kaslarını güçlendiren, kas iskelet sistemi uyumunu artıran, spinal mobilite ile eklem stabilizasyonunu sağlayan egzersizler bütünüdür. Geriatrik bireyler gövde kaslarında kuvvet artışı, postürde düzelme, postüral stabilite, eklem hareketliliğinde artma, denge ve koordinasyonun artması, kolay kabul edilebilmesi, güven duygusunun artması ve doğru nefes alışverişinin öğretilmesi ile pilates egzersizlerine daha kolay uyum sağlayabilirler. Pilates egzersizlerinde solunum ile birlikte koordine giden egzersizler solunum kapasitesinin artması için önemlidir ve omurganın doğal hareketlerini kolaylaştırır. Gövde kaslarının güçlendirilmesi hareket yeteneğini artırır ve travmalara karşı korur.

Yaşam Düzenlemeleri

Egzersizlerin yanı sıra giyinme, temizlik, banyo,  bazı günlük yaşam aktivitelerinin tam bağımsız yapılabilmesi için gerekli olan yardımcı tavsiyelerin verilmesi de geriatrik rehabilitasyonun iş ve uğraşı tedavisinin konularındadır. Kapı eşiklerinin kaldırılması, yürünen zeminin kaygan olmaması, masa ve sandalyelerin hafif ve kullanışlı olması iş ve uğraşı uzmanları tarafından kişiye özgü modifiye edilerek anlatılır. Bireylerin ev ortamının düzenlenmesi ve yaşantılarının analiz edilerek kolaylaştırılması sağlanır.

Geriatik rehabilitasyonda birlikte çalışan geriatrist, fizyoterapist, ergoterapist ve hemşireler bir ekip uyumu içinde çalışır ve bireyin tam bağımsız ve kaliteli bir yaşam sürmesine yardımcı olurlar.

Randevu Oluştur

Uzman sağlık personelimiz en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir.

Ayrıca bizi arayabilir veya WhatsApp üzerinden yazabilirsiniz.

0 536 451 16 69
WhatsApp WhatsApp
Hemen Ara