Skip links

Eklem İçi Enjeksiyonlar

Eklem için enjeksiyonlar, eklem hastalıkları olan kişilerin ameliyatsız tedavilerinde kullanılan, başta kortizon ve hyalüronik asit ihtivalı ilaçların direkt eklem içine zerk edilmesidir. Enjeksiyonun içeriğine eklem bozukluğunun tipine ve derecesine göre doktor karar verir.

Eklem İçi Enjeksiyon Uygulamaları Nasıl Yapılır?

Eklem içi enjeksiyon doktor gözetimi altında veya doktor tarafından uygulanır. Uygulama öncesi enfeksiyon riskinin önüne geçebilmek için uygulama yapılacak alan (cilt) alkol veya yardımcı dezenfektan ürünler ile temizlenir.Hastalığa göre eklem içerisine verilecek olan ilaç hazırlanır ve giriş noktası belirlenen alandan enjeksiyon işlemi yapılır. Yaklaşık olarak 2-4 dakika arası süren eklem içi enjeksiyon işlemi sonrası doktor uygun görürse enjeksiyon yapılan alana bandaj uygulanabilir. Uygulamadan sonraki yapılan bölgeye 2-3 gün ağırlık vermemek ve o bölgeyi korumak önemlidir.

Eklem İçi Enjeksiyonlar Hangi Sıklıkta Uygulanır?

Hastalığa ve hastanın bu hastalıkla ne kadar süredir birlikte olduğuna bakılarak değerlendirme yapılır. Uygulanacak olan ilaç ve hastanın şikâyetlerine göre hekim, uygulanması gereken seans sayısını belirleyerek tedavi protokolünü oluşturur. Ortalama bir süre belirtmek gerekirse yılda 3 ile 6 arasında seans sayısı yeterli olacaktır.

İletişim Formu
Mesaj Gönderin
Eklem İçi Enjeksiyonlar

Hangi Durumlarda Eklem İçi Enjeksiyon Yapılır?

  • Eklem kireçlenmeleri (Osteoartrit)
  • İltihabi eklem hastalıkları (İnflamatuvar monoartrit)
  • Bursit (Bursit bir eklemi ya da kemiği kaplayan yumuşak doku üzerinde bulunan içi sıvı dolu keseciklerin iltihaplanmasıdır.)

İletişim

Eklem İçi Enjeksiyonların Yan Etkileri Nelerdir?

Yapılan enjeksiyona ve kullanılan ilaca göre nadir de olsa bazı yan etkiler görülebilir. Bu yan etkiler alerjik reaksiyonlar, uygulama alanında görülebilen enjeksiyon sonrası şişme, kızarıklık, morarma ve hafif dereceli kanamalardır. Uygulama yapılan alanın hijyenine dikkat edilmediği takdirde enfeksiyon oluşumuna da sebep olabilir. Oluşan yan etkiler sonrası doktor ile iletişim haline geçmek önemlidir. Bu yan etkiler uzun süreli ya da kalıcı değil, geçicidir.

Tenosinovit (Tendon kılıfının iltihabı)

Eklem enjeksiyonu eklemdeki ağrıyı azaltarak enflamasyonu azaltır ve hastanın büyük oranda rahatlamasını sağlar. Yangılı eklemlerde özellikle kortizon enjeksiyonu kullanılır. Eklem kireçlenmelerinde ise doku yenileyici ve sıvı artışını sağlayan hyalüronik asit tercih edilir. Hasta isteğine göre ilaç seçilmez ve yine hasta isteğine göre enjeksiyon uygulaması yapılmaz. Doktor; muayene ve yapılan tetkikler sonrasında hastanın rahatsızlığına ve ağrı geçmişine göre karar verir ve uygulama yapılır.

Eklem Enjeksiyonu Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eklem içi enjeksiyonlar, son evreye gelmemiş kireçlenme hastalarına uygulanabilir. Fonksiyon kayıpları başlamamış hastalarda oldukça etkili bir yöntemdir. İşlemden sonra ağrı, hareket kısıtlılığı ve yürüyememe gibi klasik kireçlenme şikayetleri önemli ölçüde azalır ya da son bulur. Eklem enjeksiyonu uygulama yönteminde bazı elzem kurallar vardır;

  • Eklem enjeksiyonu deneyimli bir hekim tarafından yapılmalıdır.
  • Şartların steril olmasına kesinlikle dikkat edilmelidir.
  • Enjeksiyon yapılacak bölgedeki rahatsızlığın mikrobik olmadığı önceden tespit edilmelidir.
  • Uygulama sonrası yapılan enjeksiyon işlemi ağrıyı azaltmıyor ve bir fayda sağlamıyorsa işlem tekrar edilmemelidir.
  • En sık yaşanan problemlerden biri olan kireçlenmede erken teşhis önemlidir ve geç kalınmadan yapılmalıdır.
  • Eklem içindeki veya çevresindeki yapılarda yırtık şüphesi varsa enjeksiyon yapılmamalıdır.

Eklem İçi Enjeksiyon Ağrılı Bir İşlem midir?

Çok ağrılı bir tedavi olmasa da enjeksiyon esnasında iğne girişi hissedilebilir. Öncesinde, anestezik krem uygulanarak ağrı hissi daha da azaltılır. Uygulama yapılan eklemde işlem sonrası ağrı oluşabilir. Bu yüzden birkaç gün ekleme yük vermemek faydalı olacaktır.

Randevu Oluştur

Uzman sağlık personelimiz en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir.

Ayrıca bizi arayabilir veya WhatsApp üzerinden yazabilirsiniz.

0 536 451 16 69
WhatsApp WhatsApp
Hemen Ara