Skip links

DHI Tekniği ile Saç Ekimi

Teknoloji ilerledikçe saç ekim teknikleri de gelişti ve hem hasta hem de işlem yapan ekip açısından daha konforlu hale gelmeye başladı. Yeni teknikler daha doğal görünüm, daha sık ekim, işlem sonrası komplikasyon oranının azaltılması, daha konforlu işlem ve daha konforlu iyileşme süreci sağlamak amacıyla geliştirildi. Bu yöntemlerden biri de Direct Hair Implantation, yani DHI tekniği…

Kalem metodu olarak da bilinen DHI tekniği, nakil yapılacak olan bölgeden alınan saçların özel bir iğne uçlu kalem ile bölgeden çıkarılmasını ve aynı kalem uçlu iğne ile ekilmesini kapsar. 3 aşamalı olan saç ekimi DHI tekniği ile yapıldığında 2 aşamadan oluşur. Donör alanından alınan greftler kalem ile direkt ekim alanına yerleştirilir. Kanal açma aşaması DHI tekniğinde yoktur.

Greftlerin bekletilmeden ekilmesi greft kalitesini de artırır. Tüm saç ekim metotlarında olduğu gibi işlem lokal anestezi altında yapılır. Sedasyon dediğimiz hastanın reflekslerini koruyan ancak kısa süreli uyku hali sağlayan anestezi yöntemi de kullanılabilir. Traşsız ekim isteyen hastalar için kalem tekniği (DHI) daha uygundur.

İletişim Formu
Mesaj Gönderin

DHI (Direct Hair Implantation) Yöntemin Dezavantajları

  • DHI tekniği kullanılarak yapılan saç ekim işlemi diğer ekim yöntemlerine göre daha uzun sürmektedir. Diğer metotlar yaklaşık 4-6 saat (ekim yapılacak alana göre değişmekle birlikte) sürerken DHI yönteminde bu süre iki katına kadar çıkabilir.
  • Diğer ekim yöntemlerine göre maliyetini yükseltir.
  • Genelde 3500 greftin üzerindeki ekimlerde DHI tekniği tercih edilmez.

İletişim

DHI ile Saç Ekiminin Avantajları

  • DHI tekniğinde tıraşsız saç ekimi yapılabilir.
  • DHI tekniği ile saç ekimi yapılırken ekim için donör bölgeden alınan greftler (kıl kökleri) 1-2 dakika içerisinde bekletilmeden ekim yapılacak alana nakil edilir. Alınan greftler bekletilmez, alındığı gibi ekilir. Bu teknik ile greftlerin zarar görme ihtimalinin önüne geçilir.
  • DHI tekniğinde ekim yapılacak alana, öncesinde kanal açmak gerekmez. İnce uçlu silindirik kalemlerin içinde bulunan greftler ekim yaparken kanalları açacak ve kökleri açılan bu kanallara yerleştirecektir. Diğer tekniklerde ekim yapılacak alana, ekim yapılacak greft sayısı kadar kanal açılır.
  • Seyrek olan saçlı deriye nakil işlemi bu teknikle daha kolay yapılabilir ve alan genişliği dar olan bölgelere daha sık ekim yapılır.
  • Saç köklerinin canlı kalma oranı  daha tekniklere göre yüksektir. Alınan her bir greft hemen ekilebilir şekilde ayarlanır.
  • DHI tekniği ile kanama oranı çok daha düşüktür.

Kliniğimizde Kullanılan Diğer Saç Ekim Yöntemleri

FUE tekniği: Son 10-15 yılda en sık uygulanan teknik FUE’dir. Saç tellerinin donör bölgesinden tek tek çıkarılıp açılan kanallara tek tek ekilmesini kapsar. Daha fazla bilgi için FUE tekniği ile saç ekimi yazımızı okuyabilirsiniz.

Safir yöntemi: Bu yöntemde, kanal açma sırasında kullanılan uçlar safir madeninden yapıldığı için daha az hasar, daha hızlı iyileşme amaçlanır. Daha fazla bilgi için safir tekniği ile saç ekimi yazımızı okuyabilirsiniz.

Ağrısız anestezi: İğnesiz anestezi yönteminde özel bir cihazla basınçlı püskürtme uygulanır ve bu basınç sayesinde anestezik madde cilt altına nüfus eder. Daha fazla bilgi için iğnesiz anestezi ile saç ekimi yazımızı okuyabilirsiniz.

Randevu Oluştur

Uzman sağlık personelimiz en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir.

Ayrıca bizi arayabilir veya WhatsApp üzerinden yazabilirsiniz.

0 536 451 16 69
WhatsApp WhatsApp
Hemen Ara