Skip links

Çapraz Bağ Yaralanmaları Rehabilitasyonu

Çapraz bağlar vücudumuzun yapı ve görev olarak en önemli bağ dokularındandır. Ana görevi, dizimizi her büktüğümüzde kaval kemiğimizin öne doğru yer değiştirmesini engellemek olan bu bağlar dizimizi büktüğümüzde, düz tuttuğumuzda ve içeri-dışarı döndürdüğümüzde stabilizatör görevi görür. Aynı zamanda kaval kemiğimizin uyluk kemiğimiz üzerinde geriye doğru yer değiştirmesini engeller.

Yaralanmalar

Ön çapraz bağ dizde en fazla yaralanan bağdır. Sportif aktiviteler sırasında sıklıkla oluşabilen yaralanmalar sıçramadan sonra düşüş, ani durma, ani dönme hareketleri içeren spor dallarında daha sık görülür. En sık görülen spor dalı futbol olmakla birlikte kayak, jimnastik, voleybol ve basketbol dallarında da bu yaralanmalar oluşabilir.

Ön Çapraz Bağ Yaralanmasının Belirtileri

  • Dizden gelen kopma sesi ve hissi,
  • Şiddetli ağrı,
  • Dizde şişlik, kızarıklık ve morluk,
  • Hareket kısıtlılığı,
  • Dizde oluşan boşalma hissi,
  • Dizde oluşan güçsüzlük hissi,
  • Merdiven inip çıkmada zorluk

Yaralanmış Dizin Değerlendirmesi

Hekim tarafından alınan hikaye ve yapılan fizik muayenesi akut diz yaralanmalı hastada büyük öneme sahiptir. En sık karşılaşılan şikayetler ağrı, şişlik, üzerine basamama durumudur. Şikayetlerin ne zaman ve nasıl başladığı sorgulanır. Örneğin spor sırasında bir yaralanma söz konusu ise ani durma ya da yön değiştirme sonrası oluşan şiddetli ağrı ön çapraz bağ yaralanmasını düşündürebilir.

İletişim Formu
Mesaj Gönderin
Çapraz Bağ Yaralanmaları Rehabilitasyonu

Fizik muayene yapılırken gözlemleme, dokunarak değerlendirme (palpasyon), normal eklem hareket açıklığının değerlendirilmesi ve özel testler uygulanır. Gözlemleme sırasında kas zayıflığı, morluk, çürük, kızarıklık, yürüme bozukluğu değerlendirilir. Palpasyon ile sertlik, şişlik, ısı artışı değerlendirilir. Eklem hareket açıklığına bakılırken sağlıklı bir dizde 0 – 120 derece bükme açısı olduğu göz önüne alınarak açı kaybı bize yaralanmayı gösterebilir. Dize özel yapılan testlerden Lachman testi, ön çekmece testi, pivot shift – jerk testi ön çapraz bağın durumu hakkında bilgi verir. Arka çekmece ve reverse pivot shift testi arka çapraz bağın testleridir.

İletişim

Fizik muayeneden sonra kullanılan görüntüleme tekniklerinden manyetik rezonans görüntüleme (MRG) bağ hakkında kesin bilgi verir.

Ön Çapraz Bağ Kopmalarının Tedavisi

Ön çapraz bağ yaralanmalarından sonra tedavinin cerrahi olup olmayacağına bazı kriterlere göre karar verilir. Kaval kemiğin önüne doğru gevşekliği fazla olan, çoklu diz yaralanması olan durumlarda cerrahi düşünülür. Cerrahinin gerekli görülmediği durumlarda hastalar konservatif tedavilerle, yani ameliyatsız yöntemlerle iyileşebilir. Bu tedavi yönteminde hasta bütünsel bir değerlendirmeden geçirildikten sonra tedavi programı belirlenir.  Konservatif tedavinin amacı, yaralanmadan sonra öncelikli hedef varsa ödem ve ağrının kontrol altına alınması, dizin eski kas kuvvetinin kazandırılması ve fonksiyonel dengesini sağlamaktır.

Normal eklem hareket açıklığını kazanabilmek için egzersizlere hemen başlanır. Özellikle üst bacak kaslarını ve ona zıt olarak çalışan arka bacak kaslarını kuvvetlendirme egzersizleri önemlidir.

Kuvvetlendirme egzersizleriyle birlikte germe egzersizleri, dayanıklılık egzersizleri, proprioseptif egzersizler ve denge egzersizleri de tedavi programına fizyoterapistler tarafından eklenmelidir. İleri ki dönemde spesifik sporlar yapanlara yönelik saha içi antreman çalışmaları eklenmelidir. Egzersizlerle birlikte fiziksel ajanlar, elektroterapi, uygun bantlama teknikleri ve manuel terapi yöntemleri de kullanılır. Amaç ağrı, ödem ve inflamasyonu azaltmak, hareket açıklığı ve kuvveti geliştirmektir.

Termal ajanlardan soğuk olanları (buz torbaları, coldpack, soğuk spreyler gibi) akut yaralanmalarda, sıcak olanlar ise (hotpack, ultrason gibi) kronik durumlarda kullanılır. Manuel tedavinin klasik masaj, eklem mobilizasyon teknikleri , intermitant kompresyon , ossilasyon ve sirkülasyon teknikleri , manuel lenf drenajı, konnektif doku masajı, transvers friksiyon masajı dalları da kullanılabilir. Cerrahi tedavi uygulanmışsa rehabilitasyona hemen başlamak dizin normal fonksiyonuna erken sürede dönmesine yardımcı olur. Genel hedef; ağrı ve ödem kontrolü, normal eklem hareketini kazanmak, tam diz açma açısını elde edebilmek, önceki fiziksel aktivite seviyesine ulaşmak ve tekrar yaralanma risklerini minimuma indirmektir.

Cerrahi sonrası tedavi planı, tıpkı konservatif tedavide olan egzersiz, fiziksel ajanlar, elektroterapi ve manuel tedavi ana başlıklarını içerir. Tedaviyi düzenleyecek fizyoterapist ameliyatı gerçekleştiren hekimle iletişimde olarak planı oluşturur ve hasta ile birlikte uygun haftalarda uygun tedavi programını gerçekleştirir.

Randevu Oluştur

Uzman sağlık personelimiz en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir.

Ayrıca bizi arayabilir veya WhatsApp üzerinden yazabilirsiniz.

0 536 451 16 69
WhatsApp WhatsApp
Hemen Ara