Skip links

Botoks Uygulaması

Bir protein olan botoks, clostridium botulinum adlı bakteriden üretilir. Tedavi edici özelliğinin yanı sıra kozmetik alanda da oldukça sık tercih edilen bir uygulama yöntemidir. Genç kalmak ve kendini genç hissetmek isteyen her yaşta kadın veya erkek botoksa başvurabilir. Ameliyatsız yüz gençleştirme işlemlerinden biri olan botoks kaş arası, göz çevresi, dudak üzeri, kaş kaldırma, alın bölgesi, göz çevresi gibi çok derin olmayan tüm kırışıklıklar için etkili bir çözüm sunar. Öte yandan boyun bölgesindeki dikey çizgilerin giderilmesinde de başvurulabilir.

Yanlış bilinenin aksine botoks uygulaması sizi mimiksiz ve sabit bakışlı yapmaz. Uygulama öncesinde yapılacak muayenede kişi için uygun doz belirlenir. Bu doz yapılacak alan ve kırışıklık derecesine göre değişir.

Botoks Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

İşlem sonrası ciltte hafif dereceli küçük kabarıklıklar ve kızarıklıklar oluşabilir. Oluşan bu hasar kısa sürede kendiliğinden geçeceği için kişi sosyal hayatına kaldığı yerden devam edebilir. Sonrasında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta botoksun yapıldığı gün boyunca cilt yüzeyi su ve buhar ile temas ettirilmemesidir. Yine ilk gün makyaj yapılmamalı, öne doğru eğilmemeli ve yüz üstü yatılmamalıdır.

İletişim Formu
Mesaj Gönderin
Botoks Uygulaması

Botoks Nasıl Yapılır?

Cilt yüzeyinde makyaj olmaması önemlidir. Varsa, cilt işlem öncesinde makyajdan arındırılmalıdır. Uygulamadan önce cilde anestezik krem uygulanır. Kremin etkisini göstermesi için15-20 dakika kadar beklenir ve enjeksiyona başlanır. Hastanın isteği doğrultusunda kaş ortasına, alın bölgesine, göz çevresine, dudak üstüne, nazalobial bölgeye ve yanaklara uygun dozlarda botoks enjekte edilir. Yapılacak alana göre süre değişmekle birlikte ortama 10-20 dakika arasında uygulama tamamlanır.

İletişim

Botoksun Kalıcılık Süresi Ne Kadardır?

Bu uygulama belirli aralıklarla tekrar edilmesi gereken bir işlemdir. Ameliyatsız gençleşme işlemlerinin başında gelen botoksun etkinliği tekrar edildikçe artar. Uygulama yapıldıktan sonra cilt yapısına göre değişmekle birlikte yaklaşık olarak 4-6 gün içerisinde etkisini gösterecek ve yine yaklaşık olarak 6-8 ay kadar etkinliği devam edecektir. Daha sonraki işlemlerde bu süre uzayacaktır. Etkinin uzaması için aynı bölgeye en az 5-6 seans botoks yaptırılması gerekir.

Botoks Şişlik Yapar mı?

Botoks, yüz bölgesinde veya uygulama yapılacak olan bölgede herhangi bir şişliğe sebebiyet vermez. Botoks bir dolgu maddesi değildir. Enjeksiyon yöntemi ile uygulan işlemde mimik kaslarının ve aşırı kasılan kasların geçici olarak devre dışı bırakılması sağlanır.

Botoks Kimlere Uygulanır?

Estetik amaçlı botoks işlemi kadın ya da erkek fark etmeksizin 18 yaşından büyük herkese uygulanabilir. Yüz bölgesindeki kırışıklık ve çizgileri gidermede, kaşların kaldırılmasında, yanak bölgesinin gerilmesinde, boyun bölgesindeki dikey çizgilerin yok edilmesinde botoksa başvurulduğu gibi birçok hastalığın tedavisinde de kullanılır. Uygulamanın görülen ve bilinen pek yan etkisi olmasa da nadiren alerjiye yol açabilir. Bur riskin oranı ortalama 1000/1’dir.

Botoks Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Botoks işlemi estetik amaç dışında medikal tedavilerde de kullanılır:

 • Boyun kaslarının istemsiz olarak kasılması durumunda,
 • Diş gıcırdatma tedavisinde,
 • Vajinizm (vajina girişini kapatan istemsiz şekilde adele spazmları) tedavisinde,
 • Tik haline gelen mimiklerin tedavisinde,
 • Koltuk altı, avuç içi ve ayak tabanı terlemelerinin tedavisinde,
 • Zayıflamada (mide botoksu),
 • Yüz felci tedavisinde,
 • Migren ağrısı tedavisinde,
 • İrade dışı kasılan kasların kasılması önlemede,
 • Diş eti görünümünün minimum hale getirilmesinde,
 • SP (serebral palsi) tedavisinde ve pek çok nörolojik tedavide botoks uygulamasına başvurulabilir.

Botoks Kimlere Uygulanmaz?

 • Hamilelere,
 • Emziren annelere,
 • Bazı kas hastalıkları bulunan kişilere botoks uygulanmaz.

Botulinum toksini anne sütünden bebeğe geçebileceği için emziren anneler botoks yaptıramaz.

Randevu Oluştur

Uzman sağlık personelimiz en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir.

Ayrıca bizi arayabilir veya WhatsApp üzerinden yazabilirsiniz.

0 536 451 16 69
WhatsApp WhatsApp
Hemen Ara